CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun '15 Temmuz şehit aileleri ve gazileri için toplanan paralar nereye gitti?' sorusu, bütçe görüşmeleri sırasında Meclis Genel Kurulu'nda yeniden gündeme geldi.

ŞEHİTLERİN PARASI HAZİNEYE AKTARILMIŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından toplanan 309 milyon TL bağışın akıbetine ilişkin açıklama yaptı. Oktay, yaklaşık 339 milyon TL’nin Hazine kurumlar hesabına aktarıldığını ve kurulan vakıf tarafından nasıl değerlendirileceğine karar verileceğini söyledi.

PARA FAİZDE

Toplanan 309 milyon TL'nin akıbetine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Yardım toplama döneminde intikal eden bağış miktarı, Ziraat Bankası'nda nemalandırılmak suretiyle toplam 338 milyon 971 bin 731 TL olarak 2 Ocak 2019 tarihi itibarıyla tek Hazine kurumlar hesabına aktarılmıştır" dedi.

’52 MİLYON LİRA DAHA KAYIP’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Beşiktaş Vodafone Park Stadı’nın yanında 3 yıl önce meydana gelen terör saldırısında şehit olanların yakınları için toplanan toplanan 52 milyon liranın neden şehit yakınlarına teslim edilmediğini sordu. Özkoç, “Onlar bu millet için öldü. Onların arkasında evlatları var. Siz ne çabuk unuttunuz? Unuttuğunuz yetmedi, onlar için toplanan yardım parasının da üstüne oturdunuz” dedi. Özkoç’un açıklamalarından satır başları şöyle:

’52 MİLYON LİRA ŞEHİT PARASI NEREDE’


“Bundan tam 3 yıl önce İstanbul’da, Beşiktaş Bursaspor maçı sonrasında bir bomba patladı. 39’u polis olan 44 yurttaşımız hayatını kaybetti. Onlar hayatlarını kaybettiler ama geride kalanlar onların anılarını paylaşmak, ülkeye verdiği hizmetleri hatırlatmak, birbirleriyle dayanışma içerisinde olmak için mücadele verdiler. Onların mücadelesine destek olmak için bir yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyada 52 milyon 29 bin 365 lira toplandı. Devlet diyor k; ‘Bu yardım kampanyasında toplanan para 2 yıldır bizde duruyor, merak etmeyin.”

‘ŞEHİT YAKINLARINA PARAYI NEDEN VERMİYORSUNUZ’

’Orada toplanan para, yardım yasasının gereği bir yıl içinde vatandaşa geri gönderilmesi gerekiyordu. Uzatma süresiyle birlikte 2 yıl içinde bunun yapılması gerekiyordu. Şimdi soruyorum: Aradan geçen bunca zamana rağmen, yardım için topladığınız bu parayı neden şehitlerin ailelerine vermediniz. İkide bir ahkam kesen, şehitler üzerinden siyaset yapan, aslında polislerin de kendi ailesinden olması gereken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu neden hesap sormuyor?

‘NEDEN SESİNİZ ÇIKMIYOR’

“Onlar bu millet için öldü. Onların arkasında evlatları var. Siz ne çabuk unuttunuz? Unuttuğunuz yetmedi, onlar için toplanan yardım parasının da üstüne oturdunuz.Bunu başka bir iktidar yapsaydı 8 sütuna manşet olacak şekilde bütün gazeteler, televizyonlar ‘Bu iktidar şehitlerin parasını yiyor’ diye manşet atılırdı. Neden kimsenin sesi çıkmıyor?”

‘HİÇ Mİ VİCDANINIZ YOK’

“ Biz TBMM’de Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesini konuşuyoruz. O bütçe, namuslu, dürüst insanların alın teriyle kazandığı paradan verdiği vergilerle hazırlandı. Şehitlerin parasını hangi vicdanla yiyorsunuz? Bunlar da hiç vicdan yok. Allah sizi ıslah etsin. Şehitlerin paralarıyla kurulmuş bütçeyi TBMM'de konuşuyoruz"

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ