Ana Sayfa
14 Şubat 2018 ( 5041 görüntülenme )

"OSMANLI TOKADI" SİNYALİNE İLGİNÇ YANIT!..

ABD: OSMANLI TOKADI SÖZÜ İLİŞKİLERİMİZDE BİR ALARM SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD'li Korgeneral Paul E. Funk’a yönelik "Hiç Osmanlı tokadı yememiş olmadıkları çok açık" sözleri, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi.


Nauert, bir gazetecinin Erdoğan'ın sözlerini hatırlatıp "ABD'nin Osmanlı tokadı yemişliği var mı? (Gülüyor) Erdoğan'ın neden bahsettiğini biliyor musunuz? sorusuna şu cevabı verdi:

"ALARM SİNYALİ"

"Bence bu yerinde bir soru çünkü ABD ve NATO müttefiki Türkiye arasındaki alarm veren durumu anlatıyor. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson birkaç gün içinde orada olacak" dedi ve ekledi:

"SURİYE'DEKİ DURUM BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR"

"Hepinizin bildiği gibi Dışişleri Bakanı Türkiye’ye gidecek ve orada mevkidaşı ile görüşecek. Türk hükümetinden üst düzey yetkililerle Suriye’de, özellikle Afrin bölgesinde şiddetin tırmandırılmasına ilişkin endişelerimiz hakkında bir dizi görüşmeler yaptık. Biz o bölgede faaliyet göstermiyoruz, ancak yine de oradaki durum bizi endişelendiriyor."

"TÜRKİYE'NİN KAYGILARINA ÇÖZÜM ARIYORUZ"

"Bence Dışişleri Bakanımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaygılarımız, haklı güvenlik kaygılarımız konusunda oldukça açık davrandı. NATO müttefikimiz olan Türkiye’ninmeşru güvenlik kaygıları olduğunu anlıyoruz. Suriye ve ABD için de işleyecek bir çözüm konusunda onlarla konuşabilmek istiyoruz."

Nauert, her yabancı liderin yorumlarına cevap veremeyeceğini de sözlerine ekledi. Öte yandan Ankara’da ABD Büyükelçiliği binasının bulunduğu sokağın adının  'Zeytin Dalı' olarak değiştirileceğine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Nauert;

'ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NİN BULUNDUĞU SOKAĞA 'ZEYTİN DALI' ADI VERİLMESİ TÜRKİYE'NİN İÇ MESELESİ'

"Benzer bir uygulamayı Rusya’nın da yapacağını duyduk. Bu bütünüyle bir iç meseledir. Eğer Türkiye’de ya da Rusya’da belediyeler bir sokağın adını değiştirmek isterlerse, bu kendi yasalarına da uyuyorsa elbette bunu yapabilirler. Biz ifade özgürlüğüne önem veriyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ