6015 izlenme04 Kasım 2018
ABD askerleri, Suriye’nin Münbiç şehrindeki Umm All Julud bölgesinde PKK/YPG’li teröristlerle birlikte hendeklerde devriye gerçekleştirirken görüntülendi.

HENDEK BOYUNDA DEVRİYE

Perşembe günü Türk askerleri ile birlikte devriye atan Amerika Birleşik Devletleri askeri kuvvetleri, cumartesi günü de Suriye’nin Münbiç şehrindeki Umm All Julud bölgesinde PKK/YPG’li teröristlerle görüldü. Öğle saatlerinde Umm All Julud bölgesine gelen ABD’li askerler, ABD bayrağı taşıyan askeri araçları ile PKK/YPG’li teröristler tarafından kazılan hendeklerde teröristlerle beraber devriye attı.

All Humran köyüne yakın yerde gerçekleşen devriyeyi Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Cephet el-Şamiye 3. merkezi kuvvetleri askerleri ise an be an izledi.

ERDOĞAN: 'ABD İLE ANLAŞTIK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko başkanlığındaki Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nın yedincisi İstanbul Mabeyn Köşkü'nde düzenlendi. ABD ile iki bakan uygulanan yaptırımların kaldırılmasının ve kuzey Suriye'deki son gelişmelerin sorulması üzerine, Erdoğan şöyle devam etti;

‘ANLAŞTIK, ARTIK ABD İLE BERABER DEVRİYE ATACAĞIZ’

"ABD Başkanı Trump ile yaptığımız görüşmede masada çok önemli konular var. Bunlardan bir tanesi de Kuzey Suriye'deki gelişmeler. Bunun başını da Münbiç çekiyor. Münbiç'te devriye çalışmaları şu an devam ediyor. Görüşmeyi yaptığımız günde de zaten bu çalışmalarla ilgili hareket başlamıştı. Önce eğitim çalışmaları Gaziantep'te yapıldı. Türk ve Amerikan askerleri birlikte yaptılar. Ardından da bu devriye çalışmaları planlandığı şekilde devam etti. Devam ediyor.”

‘SÖZLER TUTULMAMIŞ OLSA DA ŞİMDİ YOL HARİTASI İŞLİYOR’

“ Bizim hedefimiz şu, bir an önce Münbiç'ten bu terör örgütleri PYD ve YPG'nin çıkmasıdır. Bunların orayı terk etmesidir. Çünkü bununla ilgili Dışişleri bakanımız Amerika Dışişleri bakanı Pompeo arasında belirlenmiş bir yol haritası vardı. Bu 90 günlük bir yol haritasıydı. Ancak bu yol haritasına uyulmadı. Şimdi bu yol haritasının artık uygulamaya koyulma zamanı dedik. Bu süreç başladı devam ediyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA/ İHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ