Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 49 görüntülenme )

AFGANİSTAN'DA TERÖR ŞOKU!

Ne dediler, bakın ne yaptılar...
Afganistan’da çifte saldırı: 22 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de sabah saatlerinde bir intihar eylemcisi üzerindeki patlayıcıyı, çoğunluğu Nepalli olan çalışanları taşıyan minibüs yakınlarında patlatmış ve 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu saldırının ardından bomba yüklü motosikletin patlatıldığı ikinci bir saldırı daha gerçekleştirildi.

Saldırının Bedehşen eyaletindeki bir pazar alanında gerçekleştirildiğini söyleyen Eyalet Hükümeti Sözcüsü Naveed Frotan, 8 sivilin hayatını kaybettiğini, 18 kişinin de yaralandığını ifade etti. Frotan, ölü sayısının artabileceğini sözlerine eklerken, saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddıki ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kabil’deki saldırıda 14 kişinin hayatını kaybettiğini ve polisin hayatını kaybedenlerin kimliğini belirlemeye çalıştığını aktardı.(İHA)

İşte ABD’nin kendi eliyle yaptığı 11 Eylül’ü bahane ederek işgal ettiği Afganistan’da durum bu.

Terörle mücadele amacıyla ülkeye giren ABD, bugün çok daha büyük bir terör belasını ülkede bırakarak ülkeden çekildi.

İşgal boyunca uluslararası hukuku tanımayan ABD sivilleri katletti, bugün de değişen bir şey yok.

Bilgi için;

Afganistan Savaşı, 2001de başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından 11 Eylül saldırıları gerekçesi ile yapılmıştır.

ABD Başkanı George W. Bush'un "terörle mücadele" politikası kapsamında yaptığı bir savaştır. Harekat Usame Bin Ladin'in yakalanmasına değin sürecekti. Aynı zamanda Taliban ve diğer Taliban yandaşı güçlerin ortadan kaldırılması ile harekat sona erecekti. Böylelikle Afganistan'da iç güvenlik sağlanmış olacaktı.

Başlangıçtaki atak Taliban'ı güçten düşürdü, fakat Taliban kuvvetleri yeniden toparlandılar. Savaşın amacı olan El-Kaide'nin hareketlerini kısıtlamak, tam olarak başarıldı denemez.

2006'dan bu yana artan Taliban kaynaklı isyancı hareketler, gelişen yasadışı uyuşturucu üretimi ve zayıf yönetimin Kabil'in dışındaki kısıtlı kontrolü dolayısıyla Afganistan'ın istikrarı tehlikede görülmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ