17023 izlenme 15 Ağustos 2021
Afganistan'dan Türkiye'ye gelen göçmenlere ilişkin tartışmalar devam ederken; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine birbiri ile çelişen açıklamaları ile gündeme geldi.

11 AĞUSTOS ‘DÜZENSİZ GÖÇ AKINI YOK’
Yol TV'de yer alan habere göre, Erdoğan, 11 Ağustos tarihinde katıldığı bir televizyon programında Afganistan'dan Türkiye'ye gelen göç dalgasına ilişkin ''Sosyal medyada abartıldığı gibi düzensiz göç akını yok'' ifadelerini kullanmıştı.

15 AĞUSTOS ‘AFGAN GÖÇ DALGASIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ’
Ancak Erdoğan bugün yaptığı açıklamada ise göç konusuna ilişkin ''Giderek yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız'' sözlerini sarf etti.

‘KABİL DÜŞÜYOR’
Reuters'ın aktardığı habere göre Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı. Taliban, Afganistan'da vilayet merkezlerini hızla ele geçirirken ABD askerleri Kabil'den tahliye işlemleri için harekete geçmişti. Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın ilerleyişinin başkent Kabil'e vardığını, militanların şehre girmeye başladığını duyurdu.

ABD ‘TALİBAN’LA GÖRÜŞTÜK’
Öte yanda ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Taliban’ın ilerleyişinin ardından görevli personelin tahliye edileceğini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı'nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik” denildi.

TÜRK BÜYÜKELÇİĞİ ‘ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE UZAK DURUN’
ABD ve batılı güçlerin bölgeden ayrılmaya başlamasıyla birlikte bölgede etkisini artıran Taliban’ın Kabil’e doğru hızla ilerlemesi üzerine Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nden kritik bir duyuru geldi. Büyükelçiliğin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, ülke genelinde çatışmaların korkutucu boyuta geldiği hatırlatılarak bölgedeki Türk vatandaşlarına çağrıda bulunuldu.

'BİZİMLE TEMASA GEÇİN’
Açıklamada, “Ülkenin büyük bir kısmındaki olumsuz güvenlik durumu ışığında, Afganistan’daki veya Afganistan’a seyahat eden vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimizle/Başkonsolosluklarımızla aşağıdaki numaralardan ivedilikle temasa geçerek irtibat bilgilerini aktarmaları önem arz etmektedir” denildi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ