Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Yaptığımız harekatların sonucu terör koridoru, terör devleti oluşturulması hayali bitti" dedi.

ABD ROJOVA HAYALİ BİTTİ DEMİŞ

Akar, 53.8 milyar değerindeki Milli Savunma Bakanlığı 2020 yılı bütçesinin ardından, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda vekillerin sorularını yanıtladı. Barış Pınarı Harekatı'na dikkat çeken Akar, "Harekatın sonuçları neye vardı: Terör koridoru oluşturulması meselesi bitti. 'Amerikalılar Rojava hayali bitti' diyor" ifadesini kullandı.

AKAR NE ANLATIYOR

Haber işte böyle…
Hulusi Akar, harekat hedefine ulaştı, terör koridoru hayali bitti diyor ama…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği binlerce tır silah cephane nerede? Hala orada…
Peki, sayıları yüz binleri aşan teröristler nerede? Onlar da orada…
Peki ya özerk yönetimler? Onlar da iş başında…
Öyleyse Hulusi Akar bize ne anlatıyor?

‘USTA’NIN GÖREMEDİĞİ SİYASİ TUZAK’

Emekli Albay Erdal Sarızeybek son yazdığı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında bugün vefat eden Yaşar Büyükanıt’ın geride bıraktığı belgeleri açıkladı. Kod Ergenekon kumpaslıyla başlayıp 17/25 Aralık operasyonlarıyla devam eden Sarızeybek 15 Temmuz kalkışmasının da perde arakasındakileri yazdı. Yazdığı kitapta daha Barış Pınarı Harekatı başlamadan bu harekatın yapılacağını açıklayan Sarızeybek’in kitabında yer alan özet şöyle;

‘İKİ FIRAT’IN DOĞUSU VAR BİRİ TÜRKİYE’DE DİĞERİ SURİYE’DE’


“Türkiye’yi hedef alan ilk küresel ve siyasi Kürdistan Projesi Sevr işgal planıyla ortaya çıktı. Barzani’nin yaptığı bağımsızlık referandumu işte bu Sevr’de geçen halk oylamasıydı. Sevr işgal planıyla bugünkü Türkiye yan yana getirilirse eğer, Türkiye’nin bugün iki ayrı projeyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Her ikisi de Fırat’ın doğusuna dayanıyor ama biri Suriye’de diğeri Doğu Anadolu’da... “

‘SURİYE TAMAM, SIRA TÜRKİYE’DE’

“Anadolu’daki Fırat’ın doğusu şimdilik beklemede. Anayasanın değişmesini bekliyorlar. ‘Türk ulus devlet’ kimliğinin kaldırılmasını ve yerel yönetim yasanın değiştirilerek yerel yönetimlere özerklik verilmesini bekliyorlar. HDP siyasetine yeni şekil vermek amacıyla TRT’ye çıkarılan Osman Öcalan gibi yeni bir yüzün sahneye çıkmasını bekliyorlar. Eyalet sistemine geçilirse eğer, Barzani’nin Irak kuzeyinden uzanıp bu yeni yapılara güç vermesini bekliyorlar.”

Suriye’deki Fırat’ın doğusuna gelince...

Özerk yönetimler kurulalı yıllar oldu. Şimdi Suriye anayasasının değişmesini bekliyorlar. Federal bir yönetime geçilmesini, böylece yasal statüye kavuşmayı bekliyorlar. Daha dün Barzani yayın organı Rudav, aralarında Suriyeli siyasetçi, akademisyen, aydın, ekonomist, gazeteci ve Suriye ordusundan ayrılan üst düzey subayların bulunduğu bir grubun ‘Federal Suriye Cumhuriyeti’ kurmak için yola koyulduklarını açıkladı. Zaten bize hudut olan yerlerde bayrak çektiler yani bir yanda Mehmetçik karşısında PKK.

’17 YIL ÖNCE BU BÖLGEDE TERÖRİST YOKTU, ŞİMDİ YÜZ BİNLERCESİ VAR’
Gerçi Usta demişti ‘bir gece ansızın geleceğiz, Fırat’ın doğusunu kökten temizleyeceğiz’ demişti ama… Allah aşkına ta 92’den 2002’ye geçen zamana bakın. Her yıl şehit verdik ama sonunda biz bu teröristleri Hakurk alanına sıkıştırdık, sayıları iki üç bin civarındaydı. Aradan geçti 17 yıl. Şimdi bırakın Hakurk’u, Musul’dan alın Afrin’e kadar gelin. Tüm Fırat’ın doğusundaki terörist sayısı şu anda yüz bine yakın. Üstelik hepsi özerk yönetimlerini kurmuş, bayraklarını hudut boylarına çekmiş durumda.

İŞ SURİYE ANAYASASINA KALDI

Suriye’de iş artık tamam, anayasal düzenleme bekleniyor ki o da eli kulağında. Şimdi aynı oyun Doğu ve Güneydoğu Anadolu üzerinde oynanmaya başlayacak. Suriye’dekine benzer bir anayasa değişikliğine gidilip de yerel yönetimlere özerklik verilirse eğer, bunu halk oylamasının takip edeceği konusunda artık hiç kuşku yok.

Peki bundan sonra ne olacak?..

Erdal Sarızeybek
Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak/ Destek Yayınları

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ