Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 55 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 3 bin 841’e, toplam vaka sayısı 139 bin 320’ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Yeni vaka sayısındaki artış öngörülebilir sınırlarda. TOPLAM VAKALARIN %70’İ İYİLEŞMİŞ DURUMDA. Yoğun bakım hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Maske + sosyal mesafe: Virüse karşı gücümüz bu! Risk kalabalık ortamlarda. Uzak duralım.’ Dedi.

TOPLAM 3 BİN 841 CAN KAYBI
Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yapılan test sayısı 37 bin 351 olurken, yeni vaka sayısı 1.704 oldu. Son 24 saatte 53 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 3 bin 109 olarak açıklandı. Toplam test sayısı 1 milyon 440 bin 671, toplam vaka sayısı 141 bin 475, toplam vefat sayısı 3 bin 894 oldu. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 1.045, toplam entübe hasta sayısı 576, toplam iyileşen hasta sayısı 98 bin 889 oldu.

BAKAN ‘’MASKE ARTI SOSYAL MESAFE’

Hasta sayısında düşüşün devam ettiğini açıklayan Koca, ‘Yeni vaka sayısındaki artış öngörülebilir sınırlarda. TOPLAM VAKALARIN %70’İ İYİLEŞMİŞ DURUMDA. Yoğun bakım hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Maske + sosyal mesafe: Virüse karşı gücümüz bu! Risk kalabalık ortamlarda. Uzak duralım.’ dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 'DÖRT GÜN'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, tele konferans yöntemi ile corona virüsü salgını ve ekonomik tedbirlerle ilgili konuları ele aldı.

DÖRT GÜNLÜK KISITLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16-17-18-19 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. Erdoğan, 18 Mayıs ile 19 Mayıs arasında marketler ve online platformların açık olacağını belirtti. Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerine de giriş-çıkış kısıtlamasının kaldırıldığı ifade edildi. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘MASKESİZ ÇIKMAK YASAK’
Maskesiz olarak asla dışarı adım atmayacağız. Fiziki mesafeyi mutlaka koruyacağız. Kalabalık yerlerden olabildiği kadar uzak durup, hayatımızı sadeleştireceğiz. Ellerimizi sık sık yıkayacağız. Dışarıdan eve döndüğümüzde daha kapsamlı bir temizlik yapıp hayatımızı devam ettireceğiz.

’16-19 MAYIS ARASI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI’
16-17-18 ve 19 Mayıs günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 18-19 Mayıs günlerinde bakkal, market, kasap, manav, fırın, tatlıcı gibi işletmelerin 10.00-16.00 arasında hem satış hem evlere servis için açık olmalarına imkan tanıyoruz. Yaşlılarımız 17 Mayıs Pazar günü yine sokağa çıkabileceklerdir.

‘9 İLDE DAHA YASAK KALKTI’
“Geçtiğimiz hafta 7 ilimizdeki giriş çıkış sınırlandırmasını sonlandırmıştık. Bu haftaki toplantılarda, 9 ilimiz için daha şehirler arası giriş çıkış sınırlandırmasını sona erdirdik. Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerimizde kısıtlamayı kaldırdık. 19 Mayıs gecesi, sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte alınan izinlerle vatandaşlarımız şehir dışına çıkabileceklerdir.”

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ