Oysaki Gazi Mustafa Kemal bakınız bize ne demişti;

‘Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.

Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz. Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz. Bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır.

Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. Milletimiz her güçlük ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir. Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya çalışmak, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir’ .Şeyh Said isyanı bastırılmıştı ama bu iş burada bitmeyecekti…

Sonuç olarak Musul, 1924 Nesturi isyanı, 1924 Diyarbakır isyanı, 1925 Şeyh Said isyanı, 1925 Hakkari ve Şemdinli isyanları yüzünden kaybedilmiştir.

İlginçtir, bu isyanları tertipleyenler Osmanlı'nın alıp başına taç ettiği Halidi Tarikatının şeyhleri tarafından çıkarılmıştır.

Şimdi Türkiye bu şeyhlerin neden bu isyanlara kalkıştıklarını artık düşünmelidir.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ