Reklamlar
Anasayfa » Haber
28 Mayıs 2017 ( 141 görüntülenme )

Kazım Karabekir Paşa'dan Büyük Uyarı!

SIĞINMACILAR, BARZANİ VE PKK
 
Kurtuluş Savaşı kahramanı Kazım Karabekir Paşa’nın anılarında da Ermeniler oldukça önemli bir tutuyor.
 
Karabekir Paşa, bin yılı aşkın bir süredir birlikte yaşadığımız Ermeniler’in sevimli ve sempatik özelliklerini çok samimi bir dille bakınız nasıl ifade ediyor;
 
“Van’ın ‘Şahın Bağları’ vardı. Dünyanın en nefis üzümleri burada yetişirdi. Bu bağları ilk ortaya çıkaranın Karamanlı hemşehrilerimiz olduğunu babam anlatırdı. 
Sultan Fatih pek sık ve çok olan Karaman halkından bir kısmını Rumeli’nde Manastır ve Debre dolaylarına ve Anadolu’dan Van’a göç ettirmekle, siyasi olduğu kadar da oraların her hususta terakkisine ve kalkınmasına sebep olmuş.
 
İşte meyvecilik ve üzümcülükte öteden beri pek mahir olan Karamanlılar Van’ı cennete çevirmişlerdi. Hala Karaman’dan gelen ailelerin torunları burada tanınmış ailelerdir. 
Bizi birkaç kere Şahın Bağları’na götürdüler. Geniş bir saha. Herkesin servetine göre birkaç uzun arkı da vardı. Arklar arasındaki yüksek toprak kısmı iki sıra üzüm çubukları.
 
Bu sıraların biri bazan bir Türk’ün diğeri de bir Ermeni’nin. Arada ne çit var ne duvar. Bizi davet eden Türk’tü. Onun tarafında üzüm salkımlarını koparırken, yandaki arktan da Ermeni kızları yanlarında erkek olmaksızın sepet sepet üzüm topluyorlardı. Bize güzel salkımlar da verdiler ve konuştular. 
Türk’ü Ermeni’si bir arada üzüm topluyordu. Bunlar sanki o cennet köşesinin müşterek sakinleriydi. Ne kaba bir hareket, ne ahlaksızca laf atma görülmüyor ve işitilmiyordu.”

 
Böylesine duygu dolu satırlardan sonra Kazım Karabekir Paşa, Ermeniler hakkındaki düşüncelerini şu çarpıcı sözlerle tamamlıyor;
 
İşte bu melekler gibi yaşayan bu halktır ki, Avrupa siyasetine kurban olarak birbirini boğazlayacak ve birbirinin evini barkını yakacaktır. İşte meşhur kutup kaşifi Nansen de,Cemiyet-i Akvam murahhas üyesi olarak bir heyetle,1926’da, Ermenistan’ı dolaştıktan sonra, yazdığı eserin sonunda şu sözleri söylemek zorunda kalacaktı;
‘Avrupa politikasına karıştırılan Ermeni halkına yazık oldu. Bir Avrupalı diplomatı tarafından adının hiç ağza alınmaması kendisi için daha hayırlı olurdu.”   
Ama Avrupalı diplomatlar Ermenileri dillerine dolayacak ve bu da, Ermeniler için hiç de hayırlı olmayacaktır.’[1]
 
İşte Karabekir Paşa Ermenileri böyle uyarıyor, Avrupa’nın kışkırtmalarına gelmeyin yoksa zararlı çıkarsınız diyor.
 
Bugün yine Ermeniler üzerinden Avrupa oyun oynuyor ve sığınmacılar adı altında 1915 Ermeni tehcirine uğrayanları geri mi Türkiye’ye getiriyor? 

Bugün yine PKK kılığı altında Ermeni komitacıları yeniden mi toplanıyor? Ve Barzani de bunları mı destekliyor?

Sorular çok ama bize sorarsanız Kazım Karabekir Paşa’yı iyi dinlemeli...

Erdal Sarızeybek
 
[1] Kazım Karabekir, Ermeni Dosyası, s. 14,Emre Yayınları No: 28, Yakın Tarih Dizisi No: 17, Ocak 1995.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Erdoğan’ın MÜZİK NOTASI Dediği O KARA GÜN" "Hakkari'de İngiliz-Rus Oyunları: NESTURİLER" KİM BU PKK! Biri Çıkıp Artık Bu Gerçeği Söylemeli... Atatürk'ün Türk Milletine Büyük Mirası: Türk Dil Kurumu Tarihte Bugün: Mercidabık Savaşı Tehcir, Sığınmacı, PYD-IŞİD Arasında Ürkütücü Bağlar... Esir Düşen Yunan Komutan: Trikopis Yeni İsrail Politikasının Kilit Taşları...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan'ın Bugün Yaptığını 25 Yıl Önce Özal da Yapmıştı!