Ana Sayfa
17 Aralık 2019 ( 251 izlenme )

'DÖRT ADIMDA BOP NEDİR'

ABD’nin Büyük Ortadoğu Peojesi(BOP’) planının temel stratejisi şudur; Mısır’dan Türkiye’ye uzanan bir coğrafyada bulunan ülkelerin yönetimlerini ele geçirme, kaynakların yönetimini sahiplenme, etnik ve dinsel temelde ayrıştırma ve parçalama. Kopan parçalardan İsrail’e müttefik devletler kurmak ve sonuçta başa geçerek Orta Doğu’yu yönetme…


DÖRT AŞAMALI PROJE, İLK AŞAMA

Geldiğimiz bu noktada, bu planın dört aşamada hayata geçirilmek istenildiği de söyleyebiliriz; 

“ Birinci Aşama. Hedef ülkelerin yönetimlerini ele geçirmek: “doğrudan işgal” tıpkı Irak’ta yapıldığı gibi; ya “iç karışıklık- iç çatışma” çıkartmak yoluyla yönetimleri alaşağı etmek tıpkı Libya, ve Mısır’da yaptıkları gibi; ya “dış baskı- iç savaş” sonrası yönetimleri istifaya zorlamak tıpkı Suriye’de halen yaşanmakta olduğu gibi ya da demokrasi eliyle demokratik seçimlerle o ülkenin yönetimini işbirlikçiler vasıtasıyla ele geçirmek tıpkı Türkiye’de yaşanmakta olduğu gibi.”

İKİNCİ AŞAMA

Birinci aşama seçenekleriyle yönetime gelen yönetici siyaset ikinci aşamaya şöyle geçer;

“İkinci Aşama. Hedef ülkelerin kaynaklarının yönetimini ele geçirmek: “Özelleştirme- yabacı sermaye diyerek ” diyerek, o ülkenin stratejik kaynaklarını doğrudan satın almak ya da işbirlikçi yerli sermaye eliyle kaynakları dolaylı satın almak tıpkı Türkiye, Libya ve Mısır’da görüldüğü gibi; ya da doğrudan müdahale ile işgal edilen ülkelerdeki silahlı güçleriyle kaynaklara el koymak tıpkı Irak’ta olduğu gibi. Böylece yeraltı ve yerüstü ekonomik hatta insan kaynaklarının yönetimini ele geçirmek.”

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Yönetimleri ve kaynakları ele geçirilen ülkelerde, bir diğer aşama başlatılır; 

“Üçüncü Aşama. Hedef Ülkelerdeki insanları ayrıştırmak ve ayrışan gurupları güçlendirmek; hedef ülkelerde birlikte yaşamakta olan insanları, teo-stratejik bir yaklaşımla etnik, dinsel ve mezhepsel farklılıklar temelinde, “ileri demokrasi, insan hakları ya da özgürlükler” diyerek ayrıştırmak tıpkı Türkiye’de yönetici siyasetin yaptığı gibi. Bu amaca uygun olarak yasal düzenlemeler ya da uygulamalarla ayrışan gurupları güçlendirmek tıpkı Türkiye’de bir olan insanların “Türk-Kürt, Alevi-Sünni” diye ayrıştırma gayretlerinin görüldüğü gibi.”

SON AŞAMA

Dördüncü ve Son Aşama ise şöyle çizilir; 

“ İşbirlikçi yönetimler eliyle ele geçirilmiş olan hedef ülkelerdeki devlet mekanizmasının ve kaynak yönetiminin gücünü kullanarak ya anayasal düzenlemelerle ya da ayrışan ve güçlendirilen gurupları çatıştırmak yoluyla bir iç kargaşa yaratarak, bunun sonucunda yine anayasal düzenlemeyle hedef ülkeleri parçalamak. Kopan parçalardan da, Cemaat yönetiminde tampon devletçikler kurmak.”

TÜRKİYE BOP'UN NERESİNDE

Bu pencerelerden bakıldığında, Türkiye’nin son aşamada bulunduğu açık. ABD Başkanı Obama’nın buraya kadar gelerek, Türkiye için “model ülke” demesinin altında da bu yatıyor. Model, çünkü demokratik görülen bir yoldan süreç işletiliyor. Kesintisiz işlediği için de, diğer ülkelere model gösteriliyor.

Soru ise şu; bu plan ve projeler Anadolu’da tutar mı?
Öyle ya, Türk tarihi böylesi çok stratejilerle karşı karşıya kalmış, hepsini de aşmasını bilmiştir. Şimdi, Türk Milleti, karşılaştığı bu yeni savaş oyunlarının işletilmesine izin verecek midir?

SONUÇ

Önümüzdeki süreç, Türk milleti, ve devletinin şu an uygulanan siyasetin ardındaki yakın gerçekleri görmesine bağlı olarak gelişecektir... Türk Milleti ne zaman ki bu gerçeği gördüğünde, bu sinsi planı yok edeceğinden kuşku yoktur, çünkü bu millet gücünü tarihinden alıyor.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ