Ana Sayfa
11 Temmuz 2018 ( 1482 görüntülenme )

Erbil açıkladı... BARZANİ AÇILIMI GELİYOR...

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmak için geldiği Ankara’da kendisiyle görüşme fırsatı bulduğunu ve ziyaretinin ikili ilişkiler için yeni bir başlangıç olduğunu söyledi.

AA’nın haberine göre, Barzani, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Lahey kentinde görüştükten sonra gazetecilere dünkü Ankara ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın yemin törenine katılmak için dün Ankara’da bulunduğunu hatırlatan Barzani, “Türkiye ziyaretimde Erdoğan ile görüşme fırsatım oldu. Geçen yıl meydana gelen olaylardan (referandum) sonra, Türkiye’ye ilk resmi ziyaretimi gerçekleştirdim.” dedi.

‘YENİ BİR BAŞLANGIÇ’

Ziyaretinin anlamının önemine değinen Barzani, “Ziyaretimiz, Türkiye ve Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler açısından yeni bir başlangıç niteliğindedir” dedi.

ERDOĞAN DAVET ETMİŞ

Erbil merkezli Rudav’ın haberine göre, Barzani'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Ankara'yı ziyaret ettiği kaydedildi.

ERDOĞAN ‘YANILMIŞIZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen "2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni"nde peşmergenin sözde bağımsızlık referandumuna ilişkin, "İhtimal vermiyorduk, yanılmışız" ifadelerini kullanmış ve şöyle devam etmişti;


'ÜLKEMİZE İHANET'

“Açıkçası biz son ana kadar Barzani'nin böyle yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız. İlişkilerimizin tarihteki en iyi seviyesinde olduğu bir dönemde, önceden hiçbir danışma ve görüşme yapılmadan alınan bu karar, açıkçası ülkemize ihanettir."

Kaynak: Rudav/ AA/ Diken

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ