3073 izlenme 18 Şubat 2021
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Gara şehitleri için kullandığı ‘esir’ ifadesi siyasette tartışma konusu oldu.

‘ESİR’ LAFINA SERT TEPKİ
Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin lideri Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, şehitler için ‘kaçırıldı’ ifadesini kullanırken ‘esir’ kelimesine sert sözlerle tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Bahçeli’nin ‘esir’ kelimesine internet haberleri üzerinden değil, direkt Erdoğan’ın kendisine tepki göstermesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, 15 Şubat'ta Rize'de gerçekleştirdiği konuşmasının farklı bölümlerinde ‘esir' ifadesini şu şekilde kullandı:

‘TERÖRİSTLERİN ELLERİNDE ESİRDİ’
“Öncelikle Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarını dağıtmak için başlattığımız Pençe Kartal-2 Harekatı'nda şehit olan üç askerimiz ile teröristler tarafından alçakça katledilen, şehit edilen 13 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu kardeşlerimiz bir kısmı beş ay, bir kısmı altı ay bu teröristlerin ellerinde esirdi.”

‘ŞEHİT ANASI AKP KONGRESİNDE’
Gara şehidi Uzman Çavuş Mevlüt Kahveci'nin annesi Ayşe Güler'le görüşme sesini salona vererek telefonla görüştükten sonra, “Bu kardeşimiz Uzman Çavuştu. Beş sene, altı sene önce maalesef kaçırdılar ve bu süre içerisinde esir olarak bu alçakların elinde kaldı. Son operasyonumuzda neticeyi alamadık ve o da şehitler zincirine ilave oldu.”

BAHÇELİ ‘KAÇIRILAN' İFADESİNİ KULLANDI
Ardından 16 Şubat'ta partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Bahçeli, Gara şehitleri için konuşmasında büyük bir kısım ayırdı. 10 Şubat'ta Irak'ın kuzeyinde bulunan Gara bölgesine yapılan Pençe Kartal-2 Harekatı'nın geçtiğimiz Cumartesi günü tamamlandığını belirten Bahçeli, “Bölücü terör örgütünün kaçırıp alıkoyduğu vatan evlatlarına ‘esir' demek halkın ağzı değil; hıyanetin, hüsranın, husumetin ağzıdır” ifadelerini kullandı.

AKŞENER ‘BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI ALIKONMUŞ EVLATLARIMIZA ESİR DİYEMEZ’
Partisinin grup toplantısında ‘esir' ifadesini kullanan Erdoğan'a sert sözlerle yüklenen İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ise, “Bu olayların ardından özellikle devleti idare edenlerin her sözlerine dikkat etmeleri gerekir. Devleti idare edenler, terör örgütünün alıkoyduğu evlatlarımıza ‘esir' diyemez. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı alıkonmuş, kaçırılmış evlatlarımıza esir diyemez. Devletin zirvesi, bu ülkenin kahraman evlatları için ‘esir' kelimesini kullanamaz” açıklamasında bulundu.

‘TÜRKİYE SAVAŞMIYOR, TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELE EDİYOR’
“Siz hiç yabancı devlet görevlilerinin, İsrail'in, Amerika'nın, başka ülkelerin kaçırılan vatandaşları için esir dediğini duydunuz mu?” diye soran Akşener, “Ciddiyet sahibi görevlilerden bunu duyamazsınız. Çünkü bunun bir sebebi vardır. Esir, savaşta alınan tutsaktır. Türkiye savaşmıyor, Türkiye terörle mücadele ediyor. Buradan sayın Erdoğan'ı şiddetle uyarıyorum. Şuursuz şuursuz, keyfine göre söylediğin her söz ileride karşımıza çıkar ve senin iş bilmezliğinin faturasını bu aziz millet öder. İşini ciddi yapacaksın, ağzından çıkana dikkat edeceksin” şeklinde konuştu.

BAHÇELİ’YE ÇAĞRI ‘ERDOĞAN’A SÖYLE’
TBMM'de bir basın açıklaması düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Bahçeli'nin ‘esir' ifadesi için direkt olarak Erdoğan'ı eleştirmek yerine Halk TV internet sitesinin paylaşımı üzerinden eleştirisini dile getirmesine tepki gösterdi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ