Anayasa Mahkemesi (AYM), Ahlat'ta Van Gölü kıyısına Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşa edilebilmesi için ‘torba yasa’yla getirilen yasa maddesini iptal etmişti.

Ahlat'ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM'nin kararına rağmen 'Birileri rahatsız olsa engellemeye çalışsa da biz bu otağı ilçemize kazandıracağız' diyerek inşaat çalışmaları Nisan 2019’da başlayan Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün inşaasına devam edileceği sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

‘KÜLLİYE KURULACAK’

“Ahlat'ta 10 dönüm arazi üzerine 1071 metrekare oturma alanına sahip bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kuruyoruz. Tarihi şehirlerimize nasıl sahip çıkıyorsak ecdad yadigarı ata sporlarımıza da sahip çıkacağız. Birileri rahatsız olsa engellemeye çalışsa da biz bu otağı ilçemize kazandıracağız...”

AYM İPTAL ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşa edilebilmesi için ‘torba yasa’yla getirilen yasa maddesini Anayasa Mahkemesi (AYM) iptal etmişti. Maddenin yanı sıra ‘köşk alanının’ gösterildiği kroki de iptal edilmişti.

‘ANAYASA MAHKEMESİ AŞAĞIDAKİ MADDEYİ TÜMÜYLE İPTAL ETMİŞTİ’


Maddeye göre; Çandarlı limanı, Rize İyidere Lojistik Merkez Limanı, Rize dolgu alanı ile Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısına yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için Kıyı Yasası’ndaki kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümler uygulanmayacaktı. Aralarında köşkün de bulunduğu yapılar için kıyılar doldurulabilecek, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılabilecek, kum, çakıl alınabilecekti.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ