4390 izlenme 27 Aralık 2019
Asgari ücret konusunda basın açıklamasında bulunan İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı, asgari ücrete yapılan zammı eleştirdi.

ERDOĞAN’IN ÇAY SİMİT HESABI

Paçacı konuşmasına geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çay ve simit hesabı yaparak dönemin hükümetini ve asgari ücret tutarını eleştirdiği videoyu izleterek Erdoğan’ın “Bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simiti reva görmedi” sözlerini dinletti.

ELMASTAN, PIRLANTA’DAN KDV ALMAZKEN ASGARİ ÜCRETLİDEN GELİR VERGİSİ ALINMASI ADALETLİ DEĞİL

Asgari ücretle ilgili İYİ Parti olarak tekliflerini hatırlatan Paçacı, “En az ücret alan insanlardan vergi alınmasın sosyal adalet bunu emreder demiştik. Siz elmastan pırlantadan KDV’yi almazken en az ücret alanlardan gelir vergisi almanız adaletli bir uygulama değildir. Yaptığımız değerleme sonucunda asgari ücretlinin net ücretinin vergiden muaf tutularak 2650 lira olmasını önerdik. Bu rakamdan iş dünyamız, işvereniniz memnundu. Çünkü vergi gelirleri muaf hale geliyordu dolayısıyla kendi yükleri da azalmış oluyordu. İşçi de aldığı zamla mutlu olacaktı” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİYE GÜNLÜK 10 LİRA ZAM REVA GÖRÜLDÜ

Bugün %15 diye ifade edilen zammın aslında reel enflasyon oranını bile karşılamaktan uzak olduğunun altını çizen Paçacı, “Verilen zam toplam 300 lira yani günlük 10 TL'dir. Asgari ücretlimize öngörülen zam günlük 10 liradır. Bir ülkenin 25 milyon insanı ilgilendiren bir konuda bütçelerine günde 10 lira zammı reva görenlerin vicdanlarının sorgulanması gerekir” dedi.

ERDOĞAN’IN ÇAY SİMİT HESABI


Konuşmasına geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çay ve simit hesabı yaparak dönemin hükümetini ve asgari ücret tutarını eleştirdiği videoyu izleterek Erdoğan’ın “Bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simiti reva görmedi” sözlerini dinletti hesap şöyle;

‘İNSAN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR, BU HESAP SORULUR’

“Geçmişten bir örnek Sayın Cumhurbaşkanı’nın çay ve simit hesabı. Bugün de aynı manzarayla maalesef karşı karşıyayız. Ben de bir çay ve simit hesabı yapayım. İki simit bir çay alsanız 5 lira. Bir günde 5 kişilik aile, Sayın Cumhurbaşkanı’nın hesabı ile gidiyorum, 25 lira. 3 öğün 75 lira. 30 gün 2.250 lira ki bu bir pastanede veya kafede içilen çay ve simit değil. Evde kalan ise 75 lira.

Bu 75 lira hem kiranızı ödeyecek hem ısınacaksınız, elektrik parasını, yol parasını ödeyeceksiniz. Hem okul masrafını ödeyeceksiniz ve çocuğunuza da harçlık bırakacaksınız. Bugün ki yönetim 25 milyonu insanla alay etmektedir. Ancak şu bilinsin ki bu alay edilen milletimiz ilk genel seçimlerde kendisini ile alay edenlere en büyük dersi sandıkta verecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ