Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 78 görüntülenme )

Erdoğan Şarkısı AP'nda Krize Dönüşüyor!

Diplomatik dil sertleşiyor!
  AB Parlamento Başkanı’ndan Erdoğan’a eleştiri
 
Avrupa Birliği Parlamento Başkanı Martin Schulz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert şekilde eleştirdi. Bild am Sonntag gazetesine konuşan Schulz, “Türkiye Cumhurbaşkanı da dahil, politikacılar mizah ve eleştiriyle yaşamasını bilmeli” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’nin mizah nedeniyle Almanya Büyükelçisini çağırmasını eleştiren Martin Schulz,”Bir başka ülkenin Cumhurbaşkanının kendisini karikatürize edilmiş hissettiği için Almanya’da demokratik hakları kısıtlamamızı istemesi kabul edilemez... Erdoğan’a şunu net olarak ifade etmeliyiz: Bizim ülkemizde demokrasi var. Bitti.” dedi.
 
AB Parlamento Başkanı Schul, ”Erdoğan’ı uzunca bir süreden beri ve iyi tanıyorum. Kendisi net ifadeler kullanan birisi. Aynı zamanda net ifadeleri de anlayan birisi. Burada şunun belirtilmesi lazım: Bay Erdoğan, siz bir adım ileri gittiniz. Böyle olmaz. Mizah, demokratik kültürün temel bir değeridir” dedi)Dha).
 
Peki, AB Parlamento Başkanı bu açıklamayı neden yaptı?
 
Çünkü kısa bir süre önce Alman devlet televizyonunda “Erdowie, Erdowo, Erdowahn” adlı Erdoğan’ı eleştiren bir şarkı yayımlanmış ve bunu protesto etmek amacıyla Almanya Büyükelçisi Micheal Erdmann Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.
 
Şimdi AB diyor ki, “kişileri eleştirmek bir demokratik hak ve özgürlüktür, Erdoğan istiyor diye bu hak ve özgürlükten vazgeçmeyiz” diyor.
 
Bu noktada şunu da belirtmekte fayda var; Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomaside sert ifadeler kullandıkça AB’nin de kullandığı dil değişiyor ve diplomasi sınırlarını zorluyor. Çünkü “Bizde demokrasi var Sayın Erdoğan, NOKTA” demek bir ölçüde “duracağın yeri bilmesinin” anlamını taşıyor ki bu da saygı sınırlarını zorluyor.
 
Sonuçta bir devlet ve o devletin başkanı böylesi açıklamalara muhatap olacak durumlara düşmemeli…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ