Kurucuları arasında Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu ve yönetim kadrosu "Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'na yakın" olarak bilinen Şehir Üniversitesi ile ilgili YÖK'ten son dakika hamlesi geldi. YÖK, Şehir Üniversitesi'nin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi'ne devredildiğini açıkladı.

‘EĞİTİM ÖĞRETİM DURDURULDU’

YÖK tarafından yapılan açıklamada, "Üniversitenin mevcut mali durumunun eğitim öğretim faaliyetini sürdürülemeyecek hale getirdiği; öğrencilerin, akademik ve idari personelin mağduriyetini büyüteceği ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasının artık kaçınılmaz hale geldiği anlaşıldığından Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25/d-3 maddesi uyarınca İstanbul Şehir Üniversitesi’nin “Faaliyet izninin geçici olarak durdurulması’na ve idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine devrine karar verilmiştir" denildi.

DAVUTOĞLU TEPKİLİ
Öte yanda, Gelecek Partisi'nin kurucular kurulu, eski başbakan ve AKP eski Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu genel başkanlığa seçti. Davutoğlu toplantının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

'HALKBANK'I DOLANDIRDI' İDDİALARINA YANIT: ‘UTANÇ VERİCİ’

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Halkbank'ın hesaplarına tedbir kararı koyduğu Şehir Üniversitesi'yle ilgili açıklamalarda bulunarak eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu ve Ali Babacan, Mehmet Şimşek ile Feridun Bilgin'i Halkbank'ı dolandırmaya çalışmakla suçlamıştı. Erdoğan'ın kendisiyle ilgili sarf ettiği, "Halkbank'ı dolandırdı" sözünden hicap duyduğunu söyleyen Davutoğlu, tepkisini şöyle dile getirdi;

‘ERDOĞAN’IN EĞER VİCDANI KALDIYSA, BU KABUL EDİLEMEZ’

"Cumhurbaşkanı vicdanıyla baş başa kaldığından Davutoğlu’ndan her şey çıkar ama dolandırıcı çıkmaz diyebilir, eğer vicdanı kaldıysa. Bir dolandırıcılık varsa ben buradayım hukuki işlemleri başlatın en ağır cezaya razıyım. Her şeye hazırım hazır olmadığım şey iftiralara maruz kalmaktır. Neden hukuki süreç başlatılamıyor biliyor musunuz? Çünkü benim başbakanlığım döneminde Halkbank’tan Şehir Üniversitesi'ne bir gram kredi verilmedi. Ben kredi verin demedim. Anlaşılan o ki Sayın Cumhurbaşkanı yine birileri tarafından yanlış bilgilendiriliyor. Lütfen kenara çekilip muhasebe yapsın"

‘SİMİTÇİDEN HABERİ YOK AMA ÜNİVERSİTENİN BORCUNDAN HABERİ VAR’

"Akbillerini bile bu öğretmenler dolduramıyor ama bu üniversitede eğitim devam ediyor. İlgili bakanlar Halkbank rahat yataklarında oranın öğretim üyeleri verecekleri dersi düşünerek maaş almadan ders veriyorlar. Yüreğimi yakan bir tablo anlattı üniversiteden bir hoca. Çalışanlar birbirleriyle yardımlaşarak eve ekmek götürmeye çalışıyor. Reva mıdır bu? Son olarak simit sarayı bağlamında da yanlış karardan rücu edildiğini söyledi, bundan haberi olmuyor da üniversitenin borcundan haberdar oluyorsa burada bir çelişki var demektir.”

‘’BU BOĞAZDAN HARAM LOKMA GEÇMEMİŞTİR’
"Cumhurbaşkanının o konuşmasını dinleyince hicap duydum. Cumhurbaşkanı vicdanıyla baş başa kaldığından Davutoğlu’ndan her şey çıkar ama dolandırıcı çıkmaz diyebilir, eğer vicdanı kaldıysa. Ben bir esnaf çocuğuyum. Ben babamın vefat haberini aldığımda Cumhurbaşkanı ile baş başa Irak konusunu konuşuyorduk. O esnaf babamın bana öğrettiği ilk şey helal lokmadır. Bilmiyorum ama herhalde benim babam ahiret divanıyla karşılaşınca Cumhurbaşkanına bir çift lafı olur. Beni Tayyip Bey’e yardım etmelisin diye beni ikna eden babamdır. Herkes bilir bu boğazdan haram lokma geçmemiştir.”

Kaynak: Yeniçağ/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ