3412 izlenme20 Şubat 2018
SURİYE’DE GÖNÜLLÜ BİRLİKLER

Suriye ordusuyla koordinasyon içinde çalışan Mahavir el-Bahr (Deniz Komutanları) alayı, ülkeyi teröristlere karşı savunacak yeni gönüllü savaşçılar grubunu eğitti.

Çok aşamalı eğitimin sona ermesi vesilesiyle Lazkiye kentinde görkemli tören düzenlendi. Yeni grup, gönüllü olarak orduyla birlikte terörle karşı mücadeye yardımcı olmaya karar veren Suriyelilerden oluşuyor.

Uzun süren fiziksel eğitimin ardından gönüllüler, silah eğitimi de aldı. Eğitim sırasında hem Suriye ordusu hem de militanların elindeki silahlar hakkında bilgiler öğretiliyor.

'DOĞU GUTA'YA OPERASYONA HAZIRLANIYORLAR'

Gönüllü birliklerden bir kaynak, Sputnik'e açıklamasında, "Orduya destek veren Suriyeli gönüllü birlikler Halep ve Hama bölgelerinin kurtarılmasında yardımcı oldu. Bu birlikler, Deyr ez-Zor kuşatmasının kaldırılmasına da katıldı. Şimdi Şam'ın Doğu Guta mahallesinde operasyona hazırlanıyorlar. Birlikler İdlib, Humus ve Deyr ez-Zor'da devam eden operasyonlara da katılıyor" dedi.

'HAŞDİ ŞABİ'YE BENZİYOR'


Suriye'de ulusal öz savunma güçleri 2012 sonlarında oluşmaya başladı. Başlardaki görevleri, yollar ve stratejik öneme sahip merkezleri koruma ve militanların elinden alınan topraklarda garnizon hizmetiydi. Ancak daha sonra bu birlikler, doğrudan operasyonlarda yer almaya başladı. Ortadoğu Enstitüsü'nün araştırmasına göre, halihazırda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetinin ‘sahadaki' temel saldırı gücünü tam da bu Suriyeli gönüllülerden oluşan birlikler oluşturuyor.

SAYILARI HER GEÇEN GÜN ARTTI


Başlarda 90 bin kişiden oluşan halk güçleri, zamanla 150 bine kadar ulaştı. Gönüllülerin bir kısmı, 300 dolara varan aylıklar alıyor. Bu rakam, mevcut Suriye standartları için oldukça yüksek bir miktar. Ancak birliklerinin ihtiyaçlarını tamamen kendi cebinden karşılayan komutanlar da var.

Suriye ulusal öz savunma (Ceyş defa el-vatani) oluşturan birlikler şöyle:

"FARKLI BİRLİKLERDEN OLUŞUYOR"


"İran destekli Şii silahlı oluşumlar, Suriye istihbaratıyla koordinasyon içinde faaliyet gösteren silahlı gönüllü oluşumlar, Müslüman ve gayrimüslim (Hıristiyanlar ve Dürziler) azınlıklardan oluşan silahlı birlikler, Filistinli askeri birlikler, yerel öz savunma güçleri, yoğunlukla Sünnilerin yaşadığı bölgelerde hükümet yanlısı gruplar."

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ