Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 200 görüntülenme )

Halepçe'de Ne Oldu?


SADDAM’IN 1988 HALEPÇE KATLİAMI

Halepçe'ye zehirli gaz saldırısı, Halepçe Katliamı olarak da bilinir.

İran-Irak Savaşı esnasında, Saddam Hüseyin'in, 1986-1988'de Irak'ın kuzeyinde Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal Harekâtı adlı isyanı bastırma operasyonunun bir parçasıdır.

Kanlı Cuma olarak da bilinen bu zehirli gaz saldırısı Kürt halkına yapılmış bir soykırım olarak kabul edilir.

Saldırıda 3,200 ile 5,000 arasında kişi öldürüldü ve 10.000 ile 7000 arası sivil yaralandı. Saldırıdan sonra komplikasyonlar, çeşitli hastalıklar meydana geldi ve yapılan doğumlar sağlıklı neticelenemedi.

Bu saldırı o bölgelerde sivil nüfusa karşı yapılmış en büyük kimyasal saldırı olarak bilinir.

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi 1 Mart 2010 tarihinde soykırım eylemi olarak Halepçe katliamını tanıdı ve karar Kürdistan Bölgesel Hükümeti tarafından memnuniyetle karşılandı.

Saldırı bazı ülkelerde parlamentolar tarafından insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak tanımlanıp, kınandı.

"KATLİAM NASIL YAPILDI"

Saddam Hüseyin'in 23 Şubat - 16 Eylül 1988 tarihleri arasında El-Enfal Harekâtı'nı şiddetlendirdiği dönemde Mart ayının ortasında İran ordusu Zafer-7 Harekâtı adlı genel taarruzu başlattı. Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı peşmergeler de İran ordusu ile işbirliği yaparak Halepçe kasabasına girdi ve isyan başlattı.

Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî'ye (batı medyası tarafından 'Kimyasal Ali' lakabı ile bilinir) zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

16 Mart 1988'de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri, İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000'den fazla insanın öldüğü, 7.000'den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyordu. Ancak Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.

19 Ağustos 1988'de Irak ve İran, ateşkes anlaşmasını imzaladılar.
Irak ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe'yi geri aldı ve bu işgal esnasında 200 sakinin öldürüldüğü söylenmektedir.

"KATLİAMIN SONUÇLARI"

Katliam uluslararası kamuoyunda büyük tepkiye yolaçtı ve Saddam’ın bu kanlı eylemi meselenin uluslararası arenada “KÜRT SORUNU” olarak tanınmasına neden oldu.

Katliam sonrası yüzbinlerce peşmerge Türkiye sınırına yığıldı ve Türkiye’de bir sığınmacı sorunun ortaya çıkmasına yolaçtı.

Halepçe katliamı sonrasında, İran-Irak savaşı nedeniyle ekonomik olarak zor duruma düşen ve borçlanan Saddam, bu borçlarından kurtulmak ve ekonomiyi iyileştirmek maksadıyla Kuveyt’i işgal edecek, bu da bölgede 1991 Körfez Savaşı’nın çıkmasına neden olacaktır…


Körfez savaşı ise Türkiye’yi en karanlıklar yıllara sürükleyecek, Turgut Özal- Uğur Mumcu ve Eşref Bitlis sürecini başlatacaktır…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ