3820 izlenme 15 Ağustos 2021
Afgan Ordusu çözülüyor, İran sınırına dayandılar mülteci olmak için.. Bugün Taliban Afganistan'da yönetimi devralmak için görüşmelere başladı. ABD Ortadoğu'dan sonra ikinci bir terör merkezi kuruyor. 

‘KUVAYI MİLLİYE RUHU VATAN SAVUNMASI’
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Afganistan'daki gelişmeleri değerlendirdi. Taliban'ın ilerleyişi ve Afgan ordusunun çözülüşüne dikkat çeken Ahmet Hakan, "Afgan Ordusu’nun çözülme hızı, Taliban’ın ilerleme hızından daha fazla" ifadelerini kullandı ve ekledi: “Kuvayımilliye ruhuyla hareket edip vatan savunmasına geçmek şarttır ki... Bunun için bir Atatürk’e ihtiyaç vardır.”

Ahmet Hakan'ın "Elin Amerikalısının himayesinde ordu kurarsan işte böyle çözülürsün" başlıklı yazısından ilgili kısım şöyle:

‘AFGAN ORDUSU ÇÖZÜLÜYOR’
"Kabil ne zaman düşer?
Uluslararası gözlemciler... Önce bir yıl dediler. Sonra üç ay dediler. Ardından da bir ay dediler.Ve son olarak söyledikleri şu: “Kabil 72 saatte düşer”.
Afgan hükümetine bağlı güçler, o kadar hızlı çözülüyor ki... Taliban bile bu hıza yetişemiyor.
Bir başka deyişle... Afgan Ordusu’nun çözülme hızı, Taliban’ın ilerleme hızından daha fazla.”

‘VATAN SAVUNMASINA GEÇMEK ŞART, ATATÜRK LAZIM’
“Buradan çıkarmamız gereken iki ders var:
- BİR: Varlığını elin Amerikalısının para, silah ve eğitim desteğine borçlu olan bir ordu, hızla çözülmeye mahkûmdur.
- İKİ: Kuvayımilliye ruhuyla hareket edip vatan savunmasına geçmek şarttır ki... Bunun için bir Atatürk’e ihtiyaç vardır.”

KABİL 'DÜŞÜYOR'
Öte yanda Reuters'ın aktardığı habere göre Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı.Taliban, Afganistan'da vilayet merkezlerini hızla ele geçirirken ABD askerleri Kabil'den tahliye işlemleri için harekete geçmişti. Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın ilerleyişinin başkent Kabil'e vardığını, militanların şehre girmeye başladığını duyurdu.

ABD ‘TALİBAN’LA GÖRÜŞTÜK’
Öte yanda ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Taliban’ın ilerleyişinin ardından görevli personelin tahliye edileceğini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı'nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik” denildi.

TÜRK BÜYÜKELÇİĞİ ‘ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE UZAK DURUN’
ABD ve batılı güçlerin bölgeden ayrılmaya başlamasıyla birlikte bölgede etkisini artıran Taliban’ın Kabil’e doğru hızla ilerlemesi üzerine Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nden kritik bir duyuru geldi. Büyükelçiliğin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, ülke genelinde çatışmaların korkutucu boyuta geldiği hatırlatılarak bölgedeki Türk vatandaşlarına çağrıda bulunuldu.

'BİZİMLE TEMASA GEÇİN’
Açıklamada, “Ülkenin büyük bir kısmındaki olumsuz güvenlik durumu ışığında, Afganistan’daki veya Afganistan’a seyahat eden vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimizle/Başkonsolosluklarımızla aşağıdaki numaralardan ivedilikle temasa geçerek irtibat bilgilerini aktarmaları önem arz etmektedir” denildi.

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ