Ana Sayfa
26 Kasım 2018 ( 802 izlenme )

İbuprofen nedir? Nasıl ve ne için kullanılır?

İbuprofen, steroid olmayan ağrı kesiciler grubunda yer alır, romatoid artrit, osteoartrit gibi hastalıkların tedavisinde ve grip semptomlarının hafifletilmesi için kullanılır.


1950’li yıllarda keşfedilen ibuprofen, ağrı kesici özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü ve yüksek dozlarda yangı giderici (anti-enflamatuar) özelliklere sahiptir. Vücudumuzda hasar ve yaralanma gibi durumlarında salgılanan moleküller olan prostaglandinler ağrı, ödem, ateş ve yangıya neden olurlar. İbuprofen prostaglandinlerin üretimini engelleyerek vücutta ağrı, yangı ve ateşin oluşmasını engeller.

İbuprofen ne işe yarar?

İbuprofenin ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap önleyici özelliği, pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmasını sağlar. Başlıca kullanım alanları;

-Ankilozan spondilit
-Kistik fibrozis
-Adet sancıları
-Ateş ve ağrı
-Gut artriti ve Osteoartrit
-Baş ağrısı ve Migren
-Romatoid artrit
-Hafif-orta-ciddi düzeyli ağrılar

İbuprofen nasıl kullanılmalı?

İbuprofen içeren ilaçların formlarına göre kullanım şekli farklı olabilir. Tedavinizden en iyi cevabı almak için ilacınızı hekiminizin yazdığı ve eczacınızın tarif ettiği şekilde kullanmaya özen gösterin. İlacınızı kullanırken:

-Mide şikayetlerini önlemek için bir miktar gıda ve içecek ile birlikte alınız
-Tablet formunda ilaç kullanıyorsanız ezmeyiniz, çiğnemeyiniz. İlaç etken maddesi boğazınızı tahriş edebilir.
-Uzun dönem kullanımda kalp sorunları ihtimali yaşayabileceğinizi unutmayınız.

İbuprofenin doğru kullanımı

Oral tabletler: Bir bardak su ile alınır. Genellikle hastalığın şiddetine göre 3 veya 4 defa kullanılır. İlacınızı ezmeyiniz, çiğnemeyiniz. Aksi takdirde boğazınızı rahatsız edebilir. İbuprofen, mide hassasiyetine neden olabileceği için tok karna alınması tavsiye edilir. Mutlaka ilacın içinden çıkan kullanma talimatını okuyunuz. Hekiminizin reçete ettiği ve eczacınızın tarif ettiği şekilde ilacınızı kullanınız.

Şuruplar: Her kullanımdan önce mutlaka iyice çalkalanmalıdır. İlacın içerisinden çıkan ölçeğe göre kullanılmalıdır. Beraberinde su içmek ilacın etkisini azaltmaz. Bu nedenle çocuğunuza ilacını verdikten sonra su içirmenizde bir mahsur yoktur.

Jel/kremler: Bölgesel ağrıların dindirilmesi için kullanılan jel/krem formülasyonları çok yaygın reçete edilmektedir. Kullanmadan önce ağrılı bölgenin temiz olduğundan, açık yara bulunmadığından emin olun, ilacı uyguladıktan sonra ovarak cilde yediriniz.

Enjeksiyonluk formlar: Mutlaka bir sağlık kuruluşunda sağlık profesyoneli tarafından uygulanmalıdır. Herhangi bir alerji gelişme ihtimaline karşılık acil müdahale yapılabilecek bir sağlık kuruluşunda uygulanması hayati önem arz etmektedir.

İbuprofen dozları

İbuprofen farklı hastalarda farklı dozlarda kullanılmaktadır. İlacınızı kullanırken mutlaka doktorunuzun ve eczacınızın tarif ettiği şekilde kullanınız. Aşağıda yer alan bilgiler sadece ortalama doz bilgilerini vermektedir. Kullandığınız doz farklı ise hekiminiz tedavinizi değiştirmediği sürece tedaviniz değiştirmeyiniz.

İbuprofen hangi durumlarda kullanılmamalı?

Eğer;

-Herhangi bir ağrı kesici-ateş düşürücüye karşı alerji öykünüz varsa,
-Kalp ameliyatından önce veya sonra ilacı kullanmayınız

Bununla birlikte

-Ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanımında ciddi yan etki gördüyseniz,
-Devam eden veya geçmiş mide problemleriniz (ülser, mide yanması, ağrısı vb.) varsa,
-Kanama problemleriniz varsa,
-Yüksek tansiyon hastasıysanız,
-Kalp ve böbrek hastalığınız varsa,
-İdrar sökücü (diüretik) ilaç kullanıyorsanız,
-60 yaş ve üstü iseniz, mutlaka hekiminizi bilgilendiriniz

Kimler ibuprofen kullanmamalı?

İbuprofen hangi hastalar için sakıncalıdır?


Karaciğer hastaları: İbuprofen kullanan bazı bireylerde karaciğer enzimlerinde değişiklik bildirildiğinden karaciğer hastaları bu etken maddeyi içeren ilaçları hekim gözetiminde kullanmalıdır.

Böbrek hastaları: Benzer bir durum böbrek hastaları için de geçerlidir. Böbrek hastaları ibuprofen içeren ilaçları hekime danışmadan kesinlikle kullanmamalıdırlar. Aksi takdirde böbrek fonksiyonları daha da kötüleşebilir. Böbrek hastalığının durumuna göre doktor doz ayarlaması veya alternatif bir ağrı kesici reçete edecektir.

Yaşlı bireyler: 60 yaş üstü bireylerde ibuprofen kullanımıyla mide kanaması riskinde artış ihtimali vardır, bu kişiler ibuprofen kullanırken hekim gözetiminde olmalıdır.

Kalp hastaları: İbuprofen içeren ağrı kesiciler şiddetli kalp yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Koroner arter bypass operasyonu geçirecek veya geçirmiş bireylerde ağrı tedavisinde kullanımı kontrendikedir.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ