Ana Sayfa
01 Ocak 2018 ( 25396 izlenme )

İNANILMAZ ZAM!.. HESAP KİTAP ALTÜST!..

VERGİLER ARTIRILIYOR; ARAÇLARDA %64'Ü BULUYOR

Durum şu:
2018 yılı emlak vergileri yüzde 50 artacak. Ayrıca, her yıl yeniden değerleme oranın yarısı kadar arttırılarak ödenecek. Gelir vergisi ile ilgili had ve değerler de yeniden değerleme oranı olan yüzde 14,74 oranında arttırılarak uygulanacak. 

Damga, harç, veraset ve intikal vergisi ve belediye gelirleri vergileri ile vergi cezaları da yüzde 14.74 oranında arttırılarak uygulanacak.

Ayrıca, kira gelirlerinin beyanında % 25 oranında uygulanmakta olan götürü gider de %15’e düşürüleceği için kira geliri sahiplerinin vergi yükü bir önceki yıla göre yüzde 10 yakın artacak. Yanı aldığı 100 liranın 40 lirasını vergi olarak ödeyecek.

Kurumlar vergisi oranı 2018, 2019 ve 2020 yılları için yüzde 20 yerine yüzde 22 olarak uygulanacak.

ZAM ORANI YÜZDE 64’Ü GEÇİYOR!

Ya otomobillerin vergisi. En büyük zam ise otomobillere. Bu yıldan başlayarak motorlu taşıtlar vergisi hesaplamasında otomobillerin motor gücü ve yaşı yanında taşıtın değeri de esas alınacak. 

Aşağıda farklı segmentlerdeki otomobillerin 2017, 2018 vergileri ve artış yüzdeleri kıyaslamalı olarak verilmiştir. 

MEMUR, EMEKLİ VE İŞÇİYE YÜZDE 5 YETER!

Gelelim dar gelirlilere; Ocak'ta tüm emeklilerin maaş zammı ise yüzde 5’i geçmeyecek. 

Bilindiği gibi memur emeklilerinin zammı toplu sözleşmeyle karara bağlanırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarındaki artışı ise enflasyona göre yüzde 4.97.2009 yılından başlayarak Torba Kanunlarla yatların, kotraların ve gemilerin (gemicikler de tabi), motorlu taşıt vergileri, özel tüketim vergisi ve katma değer vergilerinin sıfırlandığını biliyor musunuz?!. 

Yani gazoza vergi, yata, kotraya ve gemilere vergi yok! Sanki yatlarda fakirler sefa sürüyor! Doğan görünümlü şahin vergiye tabi yat, kotra değil. Garip- gurebaya, şoföre, bakkala, kasaba ise en ağır vergi. 

Yeni yıl vatandaşı ağır vuracak gibi…

Kaynak: Sabri Arpaç/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ