4153 izlenme14 Ağustos 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye elektronik ambargo açıklarken önerdiği Vestel marka cep telefonlarının "yerli ve milli" olmadığı ortaya çıktı. Vestel cep telefonlarının parçalarının büyük bölümünün ABD'li şirketler tarafından üretildiği ortaya çıktı.

‘VESTEL’İN PARÇALARINI ABD ŞİRKETİ ÜRETİYOR’

Erdoğan'ın açıklamalarıyla hisselerinde yükseliş görülen Vestel telefonların özelliklerine ilişkin olarak Bloomberg detaylı bir analiz yayınladı. "Erdoğan'ın Apple Boykotu Amerikan Teknolojisinin Her Yerde Olduğunu Gözden Kaçırıyor" başlıkla habere göre 650 -2.500 lira arasında satılan Vestel telefonların parçalarının büyük bölümü Amerikan şirketleri tarafından üretiliyor.

‘ÜRETİMDE ABD PARMAĞI’

San Diego, California merkezli büyük bir yarı iletken şirketi olan Qualcomm Inc. tarafından üretilen çipler ve New York merkezli Corning Inc. tarafından yapılan dokunmatik ekran camları dahil. Bu bileşenlere alternatifler var ve Vestel bunlardan bazılarını kullanıyor. Örneğin birkaç telefonunda, Qualcomm tarafından yapılanlar yerine Tayvan'ın MediaTek Inc. şirketi tarafından tasarlanan çipler kullanılıyor. Vestel açısından değiştirilmesi daha zor olan, Alfabhet Inc.’in yani Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi. Vestel’in haricinde dünya çapında satılan cep telefonlarının çoğunu Android sistemi destekliyor.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ