3117 izlenme 22 Kasım 2019
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP İzmir İl Başkanlığı'ndaki konuşmasında İbrahim Tatlıses de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İzmir’de partisinin il başkanlığındaki törende konuştu. Törende sürpriz bir isim daha vardı. O isim İzmir’de yaşayan ve ticari faaliyetlerini burada sürdüren türkücü İbrahim Tatlıses’ti. Tatlıses, burada bir konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan için “Ölümüne yanındayız” diyen Tatlıses, şunları söyledi:

‘ÖLÜMÜNE KADAR YANINDAYIM’

“Sevgili İzmirliler, saygılarımı iletiyorum. Bir şeyi çok merak ediyorum. 17 senedir ne yaptılar diyor. Merak ediyorum, ne yapmadık ki? Ne yapmadık biliyor musun? Bir gün sayın başkanımla konuşuyoruz, dedi ki, ‘Kaydın hayırlı olsun.’ Ben de ses kaydı anladım. Dedi ki, ‘İbrahim Bey onu sormadım.’ Açtım dedim ki, ‘Özür dilerim, ben şarkı anladım.’ Onun için Türkiye bizimdir, İzmir de bizimdir. Başkanımıza sahip çıkalım, onu yalnız bırakmayalım. Ben nasıl diyorsam, ölümüne yanındayız, aynen burada tekrar ediyorum. Ölümüne kadar yanındayım. Bunu herkes böyle bilsin.”

HAYALLERİNE ULAŞAMADI

Milletvekili olma hayalleri taşıyan Tatlıses, geçtiğimiz yıl yapılan Genel Seçimler’de İzmir’den AKP Milletvekili Aday Adayı olmuştu. Tatlıses, defalarca milletvekili olmak istediğini söylese de, AKP onu aday göstermemişti. Tatlıses, toplamda 4 kez milletvekili olma girişiminde bulundu, ancak hiçbirinde başarılı olamadı.(Sözcü, 22Kasım 2019)

Şimdi Tarih: 16 Kasım 2013 yani Barzani’nin bağımsızlık referandumdan dört yıl öncesi…

Usta, 21 yıl sonra Diyarbakır'a gelen Mesud Barzani'yi ağırlamış ve ‘Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki değerli kardeşlerimi selamlıyorum’ demişti. Bu konuşmaların ardından Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses Kürtçe şarkı ‘Megri megri daye megri’ye düet yapmış ve meydanları inletmişti; Megri Megri... Türkçe manası 'ağlama'...

Neydi anlamı bunun, neden bu şarkı seçilmişti, kim seçmişti?

Megri Megri PKK terör örgütünün ilk kadroları içinde yer alan ve çatışmada öldürülen bir teröristi anlatıyor; 1980 yılında Bingöl'de yapılan bir operasyonda PKK'nın ilk dönem kadroları içinde yer alan Zeki Yıldız bir köy evinde sıkıştırılır. Teslim olmayan Yıldız, ateşle karşılık verince öldürülür. Ankara Teknik Öğretmenlik mezunu olan Zeki Yıldız'ın çatışmada ölmesi üzerine "Megri Megri" ağıtı yakılır. Ağıtta imzası olan kişi Dengbej Zozan'dır …

Artık Diyarbakır’da ‘Megri Megri’ diye çığlık atmanın ne anlama geldiği söylemeye gerek var mı bilemiyorum. Belki buna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Erbil’de Neçirvan Barzani’nin başkanlık töreni için huzuruna çıkıp ‘Kürdistan Şehitleri için saygı duruşunda bulunduğunu da eklerseniz daha güçlü bir anlam yükleyebilirsiniz. 

Kürdistan şehitleri denilenlerin de işte bu Megri Megri’de anlatılan terörist Zeki Yıldız’dan başkası olmadığı tabloya eklendiğinde bunun ne anlama geldiğini düşünmeye başlayabilirsiniz.

Sadece bu değil…

Düşünsenize 74 askerimizi şehit eden Osman Öcalan TRT’ye çıkarılıyor, Genelkurmay’dan hiç ses çıkmıyor. Yani şimdi Genelkurmay şehit düşmüş askerinin hakkını bile arayamıyor, koruyamıyor, harekete geçemiyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Usta ile hudut karakoluna gidiyor. Tatlıses karakolda şov yapıyor. Şarkılarla türkülerle Türk Ordusunun Suriye’deki gizli olması gereken harekat hedeflerini açıklıyor, Menbiç diyor, Fırat’ın doğusu diyor.

Bu Tatlıses, Usta Diyarbakır’da Barzani’yi kucaklarken ‘Megri Megri’ çığlıkları atan Tatlıses’tir ve şimdi Akar da ona eşlik etmektedir. 

Ben 30 yıl şerefle bu üniformayı taşıdım, şeref, onur, sadakat adına ölümü çok göze aldım. Hiç pişman olmadım, şimdi gitsem yine aynısını yaparım. Ancak hayatımda ordumuzun başı adına böylesi bir utanca hiç tanık olmamıştım ama o gün yandım.

 Tatlıses’i bizim namus bildiğimiz, uğruna can verdiğimiz hudut karakolunda elinde tef, zil çalıp oynarken, Hulusi Akar’ı da ona eşlik ederken görünce yandım. Bu yangın hala yüreğimde. Neyse… 

Türk Ordusu bizimdir, bunu yapanlar utansın diyelim, acımızı yine yüreğimize gömelim ve geçelim…

Erdal Sarızeybek
Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak/ Destek Yayınları

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ