Ana Sayfa
05 Ocak 2018 ( 12486 görüntülenme )

KARA HAVACILIK KOMUTANI KONUŞTU... DARBE DAVASI KARIŞTI!..

COŞKUN: TÜM SIRALI AMİRLERDEN ŞİKAYETÇİYİM

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Kara Havacılık davasının bugünkü celsesi sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinden olduğu belirtilen dönemin Kara Havacılık Komutanı Ünsal Coşkun'un savunmasıyla başladı.

“KARA KUVVETLERİ KOMUTANI GELDİ”

Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak'ın komutanlıktaki incelemeleri hakkında bilgi verirken, iddianamede yazıldığı gibi geri kalma veya gitmemesinin söz konusu olmadığını, Çolak'ın incelemelerinde kendisinin de bulunduğunu söyledi.

Heyetin ayrılmasından sonra Kara Havacılık Komutanı Hakan Atınç'ın makamında otururken dışarıya çağırıldığını anlatan Coşkun şöyle devam etti:

“GENELKURMAY’DAN TELEFONLA EMİR VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİLER”

"Nöbetçi amiri Özcan Karacan Genelkurmay'dan telefon geldiğini, buraya saldırı olduğunun, yaralıların bulunduğunun bildirilerek acil helikopter istendiğini, ayrıca Hakan Atınç'ın görevden alındığını, benim atandığımı söyledi. Biraz önce Kara Kuvvetleri Komutanı burada iken böyle bir şey söylenmediği için şaşırdım."

“GENELKURMAY BAŞKANI CIP UÇUŞUYLA AKINCI’YA GELDİ”

Coşkun, Genelkurmay Başkanının Akıncı'ya gitmesi ve uçuşun VIP şeklinde gerçekleşmesinin en ufak tereddüt duyulmasını engellediğini, tüm faaliyetlerin emir-komuta içinde gerçekleştiğini düşündüğünü savunurken şu ilginç yorumu yaptı:

“AKAR YİNE VİP UÇUŞUYLA GERİ DÖNDÜ”

"Dönüşü de VIP olarak gerçekleşti. Eğer böyle olmasa 8 aylık Stockholm sendromu yerine artık 8 saatlik Akıncı sendromu ifadesi kullanılırdı."

Coşkun, MİT'e operasyonla ilgili olarak ise şu iddialarda bulundu:

“MADEM İHBAR VARDI NEDEN BİZE HABER VERİLMEDİ”

"Böyle bir harekat veya operasyon hiçbir zaman helikopter birlikleri tarafından planlanmaz. Ankara'da 3 helikopterle böyle bir harekatı icra edebilecek tek birlik ÖKK'dır. O gün Genelkurmay'da toplantıda olan Özel Kuvvetler Komutanına bağlı olduğu 2. Başkan tarafından ihbara ilişkin bilgi vermemesi ve ihbara yönelik hiçbir inceleme yaptırılmaması manidardır.

“DENETLEME GÖSTERMELİK, İHBARLA İLGİLİ İŞLEM YAPMADILAR”

İhbarla ilgili birlik komutanına da bilgi verilmemesi, ihbarda adı geçenlerin çağırılıp, ifadesinin alınmaması, hiçbir geçerliliği olmayan göstermelik bir denetleme yapılması, ihbarın doğru kabul edildiğinin, ama gereğinin yapılmadığının göstergesidir. Kara Kuvvetleri Komutanın ihbarda adı geçenden 1 saat brifing almasına rağmen bu konuda sorgulamaması, sonra diğer pilotların ağzından laf almak için çay içmesi de yapılanların ne kadar anlamsız ve göstermelik olduğunu ortaya koymaktadır."

“KARA KUVVETLERİ KOMUTANI OLAYLARA TANIKTIR”

Ünsal Coşkun savunmasının sonunda dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak'ın yanı sıra MİT'e ihbarda bulunan Binbaşı 0.K.'nın tanık olarak dinlenmesini istedi.

HAKAN FİDAN'IN AVUKATINDAN SORULAR

Coşkun'un çapraz sorgusunda MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Avukatı, 3 helikopterin MİT'e operasyona gideceğinden ne zaman haberdar olduğuna dair sorusu üzerine Coşkun şöyle konuştu:

“HELİKOPTERLERİN MİT’E GİTTİĞİNDEN HİÇ HABERİM OLMADI”

"Hiç haberim olmadı. Bilgim de olmadı. Böyle bir ihbar hukuk devleti içinde kabul edilemez. Disiplinsizlik var, işlem yapılması gerekir. Barış şartlarında böyle bir faaliyet ancak VIP hizmeti olabilir."

“HIRSIZ İÇERİDEYSE KİLİT TUTMAZ”

Sanık avukatlarından Gökhan Günaydın, Kara Kuvvetleri Komutanının birlikte 2 saat kalıp ayrıldıktan kısa bir süre sonra helikopterlerin uçmaya başladığını hatırlatıp, "Komutanın hiçbir hareketlilik gözlemlemediğini düşünüyor musunuz?" diye sordu. 


“HELİKOPTERLERİN UÇUŞUNU GÖRMEMELERİ MÜMKÜN DEĞİL”


Coşkun, "O kadar helikopter var. Görmemesi mümkün değil. Çıkışta pilotları görüyor" karşılığını verdi. Avukat Günaydın, kursiyer teğmenlere darbeyi kaçta öğrendiğinin sorulduğunu, bunun en önce kuvvet komutanları ve MİT Müsteşarına sorulması gerektiğini vurguladıktan sonra, "Komutan ne dese uçuş olmazdı?" sorusunu yöneltti.

“KARA KUVVETLERİ KOMUTANI UÇUŞ YAPIOLMÖAYACAK DESEYDİ, KİMSE UÇMAZDI”

Başkan Dik, "Bu önemli bir soru" yorumunu yaparken, Coşkun, "Birlik komutanı Hakan Paşa (Atınç)'ya doğrudan söylese hiçbir uçuş olmazdı" dedi.

Milli Savunma Bakanlığı (MS) avukatı da o geceki faaliyetlerin emir-komuta içinde yapıldığını düşündüğü şeklindeki beyanını hatırlatarak, üstlerinden şikayetçi olup olmadığını ve isim verip vermeyeceğini sordu.

TÜM SIRALI AMİRLERDEN ŞİKAYETÇİYİM”

Coşkun, sıralı tüm üstlerinden şikayetçi olduğunu bildirdi. MSB Avukatı, "Birlik komutanı emir verse uçuş olmazdı" dediğine dikkat çekip, Atınç'ın derdest edilmesi ile uçuşların başlama zamanın altını çizince Coşkun, "Derdest yok. Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanı öncesinde söylese tedbir alınırdı" karşılığını verdi.

Kaynak: Odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ