Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 143 görüntülenme )

Karizma Çizildi; Rus Kapısı açıldı...

Niye vurduk; niye özür diledik!..
Gazprom'dan Türk Akımı için yeşil ışık
 
Gazprom, Türk Akımı görüşmelerine hala açık olduğunu belirtti.
 
Rus doğalgaz firması Gazprom Rus haber ajanslarına dün yaptığı açıklamalarda askıya alınan Türk Akımı boru hattı görüşmelerini devam ettirmeye hazır olduklarını belirti.
 
Rusya'nın TASS haber ajansının, şirketin sözcüsü Sergei Kupriyanov'a dayandırdığı açıklamada, "Gazprom, Türk Akımı konusunda diyalog için hazır ve her zaman öyle olmuştur" dedi.
 
Kremlin dün bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Kasım ayında Türkiye'nin düşürdüğü Rus savaş uçağı nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup yazarak üzüntülerini ilettiğini belirtti.(Dünya Bülteni)
 
Durum bu...

Ama Erdoğan Biz Durdurduk demişti, İŞTE O SÖZLERİ:
http://www.bilgeturksam.com/simdi-ne-yapacak-erdogan-biz-durdurduk-demisti-video,198.html


Biz devam edelim...

Şimdi bu Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etmişti ve bzi de angajman kurallarına göre vurduk, düşürdük! 

Hatta Davutoğlu "ben emir verdim" demiş, Erdoğan da Türkiye'nin bu konuda haklı olduğunu bas bas bağırmıştı...

Bunları anladım ve hükümetimizi destekledik ama...

Ama şimdi biz bu Ruslardan niye özür ediledik, aynı hükümetin çıkıp bunu kamuoyuna anlatması gerekiyor...


Şu an Rusya'dan gelen TÜRK AKIMI Projesi de bu konuyla ilgili...
 
Uçak krizinden sonra yaşanan süreçte Rusya’nın birçok üründe Türkiye’den ithalatı durdurması ve Rusya’dan gelen turist sayısının gözle görülür şekilde azalması ekonomide ani düşüşlere sebep olmuştu. Bir diğer sorun da şüphesiz Türk akımı projesinin durdurulmasıydı. 

Neydi bu Proje?


 
Peki Türkiye ile Rusya Arasındaki Doğalgaz Boru Hatlarının Bugünkü Durumu Nedir?
 
Türk Akımı
 
Türk Akımı, Rusya'dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye'ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin adıdır.

Projenin önerisi Türkiye'ye yaptığı bir devlet ziyareti sırasında, 1 Aralık 2014 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı. Daha önceden yapılması planlanan "Güney Akım Projesi’nin yerini alan "Türk Akımı"nın Gazprom'a göre henüz resmi bir adı yoktur.
 
Boru hattının Anapa yakınlarındaki Russkaya kompresör istasyonundan başlatılması planlanırken, Türkiye'ye nereden giriş yapacağı henüz karara bağlanmamıştır. Hattın Türkiye'deki başlangıç noktasına karar verildiğinde Gazprom'un boru döşeme çalışmalarına hemen başlaması beklenmektedir. Ayrıca iki tane boru döşeme gemisi Karadeniz'de halihazırda beklemektedir.
 
Boru hattının planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküptür. Türkiye'nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğal gaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa'ya ihraç edilmesi düşünülmektedir. Ancak, Türk-Yunan sınırından Avrupa'ya aktarılacak doğal gaz hattının bu miktarı taşımak için yeterli kapasite olmadığı yönünde endişeler de vardır. Avrupa Enerji Komisyonu başkanı Maroš Šefčovič ise önerilen boru hattının müşterilerinin taleplerini aştığını belirtmektedir.
 
Mavi Akım

Mavi Akım Rusya'dan Türkiye'ye doğal gaz nakletmek için Karadeniz geçişli büyük boru hattıdır. Boru hattı merkezi Hollanda olan Rus Gazprom ve İtalyan ENI ortaklığıyla kurulan Blue Stream Pipeline B.V. tarafından inşa edilmiştir. Blue Stream Pipeline B.V. boru hattının deniz bölümünün ve Beregovaya kompresör istasyonunun sahibidir.

Gazprom boru hattının Rus topraklarında kalan bölümünün işletmesini üstenmiş olup Türk topraklarında bulunan bölümün işletmesi ise Türk enerji şirketi BOTAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir. Gazprom'un boru hattını inşa etmesindeki amacı Rus gaz iletim hatlarını arttırmak ve Türkiye'nin üçüncü ülkelerle enerji anlaşmaları yapmasına engel olmaktır.
 
Mavi Akım hattının uzunluğu 1213 kilometre olup, Şubat 2003 tarihinde açıldı. Açılış törenine, Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte, Vladimir Putin ile Silvio Berlusconi katılmıştır.
 
Mavi Akım projesi, Ankara ile Moskova arasında 1997 yılında imzalanan anlaşmaya göre, 25 yıl süreyle, Türkiye’nin Rusya’dan yılda 16 milyar metre küp doğalgaz satın almasını öngörüyor.
 
1213 kilometre uzunluğunda doğalgazı taşıyan boru hattının, yaklaşık 380 kilometresi, Karadeniz’in altından geçmektedir. Deniz altındaki boru hattı, 2150 metre derinlikle, yeryüzünün en derindeki boru hattıdır. Hattın yapımını, İtalyan ENİ şirketi üstlenmişti. Yıllık 16 milyar metre küp kapasiteli boru hattından Türkiye, 2002 yılı sonundan bu yana gaz almaktadır.
 
Mavi Akım’ın tam kapasiteyle yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye, doğalgazının yüzde 60’tan fazlasını Rusya’dan almakta ancak bu durumun, enerjide Rusya’ya bağımlılık yaratacağı görüşü de, Mavi Akım’a yönelik eleştiriler arasındadır.
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ