259 izlenme 26 Haziran 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın henüz hayata geçirilmeyen Kanal İstanbul’un üzerinden geçecek Sazlıdere Köprüsü’nün temel atma töreninde konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘TAHKİM YOLUYLA SİZDEN BU PARALARI SÖKE SÖKE ALIRLAR’
* Kanal İstanbul’a, İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz. Amacımız, İstanbul Boğazı ve çevresindeki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Proje kapsamında yer alan 500 bin kişi kapasiteli yerleşim alanları, depreme hazırlık için alternatif yerleşim alanları oluşturulması konusundaki eksiğimizi de kapatacaktır. Bu pek çok faydayı aynı anda sağlayacak bereketli bir projedir.”

‘ÇILDIRIYORLAR’
* Birileri kendi yetki alanlarında olmayan hususlarla ilgili ‘bize sorulmadı’ diye sızlanıyorsa da, projenin her aşaması hukuka ve bilime uygun yürütüldü ve tamamlandı. Soruyorum; unutmayın, kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulmuş ve yola böyle çıkılmıştır. Siz zaten bu ülkede bugüne kadar dikili bir ağacınız yok. Bu ülkede, sizler şu ana kadar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık, aynen bugün Kanal İstanbul için nasıl çıldırıyorsanız, orada da öyle çıldırdınız. Marmaray’da aynı şekilde önümüzü kesmeye çalıştınız. Çılgınlar gibi ama yaptık.

‘SÖKE SÖKE SİZDEN BU PARALARI ALIRLAR’
* Yatırımcıları tehdit ediyorlar. “Geldiğimizde bilesiniz ki ödeme yapmayacağız, elinizden alacağız” diyorlar. Bankaları, projeye ilgi duyan ülkeleri tehdit ediyorlar. Söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar. Bunları da öğren. Bunları bilmeden de bir yere varamazsın. Biz ülkemize eser kazandırma mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü
1

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.sarizeybektv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ