Reklamlar
Anasayfa » Haber
07 Aralık 2016 ( 472 görüntülenme )

Kurtuluş Savaşı Kahramanı Sivaslı İdris Çavuş

İşte bir kahramanlık hikayesi.

Sivaslı İdris Çavuş

Kurtuluş savaşı sürerken düşman askeri Eskişehir’e yaklaşmıştı. Sayıları bizim askerimizin sayısından daha çoktu. Bir ovayı çevreleyen üç tepeyi düşman tutmuştu. Ovaya mermi yağıyordu. Askerimizin cephanesi tükenmişti. Geriden gelecek cephane bekleniyordu. Saatler geçti. Üç tepedeki düşmanın makineli tüfekleri hiç susmadı. Durmadan ovaya ateş ediyorlardı. Cephane gelmezse işleri zordu.

Sivaslı İdris Çavuş siperinden sürünerek çıkıp komutanın yanına gelerek durumun kötü olduğunu açıkladı. Komutan “Sen ne düşünüyorsun” diye sorunca İdris Çavuş, iki asker alarak tepeye gidip düşman toplarını susturmayı önermişti. Bu öneri komutana uygun geldi.

Aralarında şöyle bir konuşma geçti:

-Bu ateş altında tepelere nasıl gidersiniz?

-Sürüne sürüne komutanım.

-Peki, nasıl susturursunuz onları?

- O işi bize bırakın komutanım.

Komutan, emir bekleyen ve gözleri şimşek şimşek bakan çavuşa izin verdi.

-Peki göreyim sizi.

İdris Çavuş sürünerek siperine döndü. Eliyle birilerine işaret etti. Siperden iki kişi yanına geldi. Çavuş üç tepeyi göstererek üç tepeyi susturacaklarını söyledi.

Üç asker siperden çıkarak başka bir tepeye gitmek üzere yola çıktı. Yanlarına yeteri kadar dinamit almışlardı.

Saatler geçtikçe tepelerde artışlar sürüyordu. Ansızın üç tepede birden bir aydınlık görüldü. Ardından da patlamalar duyuldu. Komutan askerlerine hücum emri verdi. Üç tepeyi de ele geçirdiler. Makineli tüfek sesleri kesilmişti. Tepeler susmuştu.

İdris Çavuş ve iki askere ne olmuştu? Komutan tepeleri dolaşırken onları gördü ve gözleri yaşardı. Üç kahraman asker düşman makineli tüfeklerinin üstünde yatıyorlardı, artık şehittiler.

Hemen üç tepeye ay yıldızlı bayrağımız dikildi. Sanki üç tepedeki üç bayrağı bu üç kahraman dalgalandırıyordu.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hem Osmanlı'ya Hem de Cumhuriyet'e İsyan Eden GİZEMLİ HANEDAN... KUVEYT'İN İŞGALİ... Barzani'den AKP'ye "BU SÜREÇ" Nasıl Geldi, Bir Bakınız… Doğu Anadolu'daki Feodal Yapıda Yavuz Sultan Selim İzleri... KUTÜ’L AMMARE ZAFERİ… Bir İngiliz Tugayı'nın Esir Alındığı Muhteşem Zafer! İkiYaka Dağlarının Efsane İsmi Çarçele ve de Konur Vadisi... OSMANLI NEDEN TOPRAK KAYBETTİ? ABD Rengini Belli Etti... Şimdi Sıra AKP'de!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Tansu Çiller Döneminde Türkiye'de Neler Yaşandı?