15349 izlenme08 Ekim 2018
Gazeteci Levent Gültekin, Çağlar Ciları'nın Halk TV'deki programına konuk olarak gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘ELİNDEN DİNİ ALIN, SUDAN ÇIKMIŞ BALIĞA DÖNER’

Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili eleştirilerde bulunarak, “Tayyip Erdoğan’ın elinden dini alalım, sudan çıkmış balığa döner. Hiçbir şeyi kalmıyor. Hayat yok, felsefe yok, sanat yok, ekonomi yok. Sıkışmışlığın, hayat ile bağ kuramamanın sahici bir hayat oluşturamamanın kaçışıdır bu aslında” diye konuştu.

ERDOĞAN ALMANYA’DA CAMİ AÇILIŞI YAPTI


Almanya ziyaretinde iken Köln kentindeki Merkez Camii'nin açılışını yapan Erdoğan, Alman yetkililerin açılış etkinliğine katılmamasına sitem etti. Açılış gerçekleşirken ise cami çevresinde Erdoğan taraftarları ve karşıtları toplandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Köln‘de bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camii‘nin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan‘ın resmi heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yer aldı. Erdoğan kürsüye gelmeden önce Kuran-ı Kerim okundu. DİTİB Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da birer konuşma yaptı.

AÇILIŞTA ALMAN YETKİLİ YOK

Caminin yapımına katkıda bulunan Alman yetkililere teşekkür eden Erdoğan, "Protestolara rağmen pek çok Alman siyasetçi projeyi tescil etti, DİTİB'in ve Türk toplumunun yanında yer aldı. Ben kendilerine bir cumhurbaşkanı olarak tekrar teşekkür ediyorum. Aynı şekilde caminin yapımına, bu şehirde yaşayan farklı dinlerden, kültürlerden dostlarımız da güçlü destek verdi" dedi. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet ve Köln Belediye Başkanı Henriette Reker'in açılışa katılmamasından dolayı üzgün olduğunu ifade etti.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ


Cumartesi günü sabahın erken saatlerinden itibaren kent genelinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Gün boyunca Köln‘ün çeşitli yerlerinde yaklaşık 3 bin polis memuru görev yaptı.

BEŞ BİN KİŞİYE DAVET

DİTİB yetkilileriyle Köln polisi arasında camiye alınacak davetli sayısı ve caminin önünde toplanacak kalabalığa ilişkin görüşmeler yapıldı. 500 kişilik davetli listesine 600 kişi daha eklenmesi istendi, ancak güvenlik önlemleri gereği Köln polisi buna izin vermedi. Etkinliğe izin verilmemesinin ardından DİTİB Facebook sayfası üzerinden 5 bin kişiye davet çağrısı yapmıştı.

Köln polisi basın temsilcisi Thomas Held, DW Türkçe‘ye yaptığı açıklamada, günün büyük oranda "sorunsuz bir biçimde" geçtiğini söyledi. Erdoğan‘ı karşılamak amacıyla alana gelenlerin barışçıl bir davranış sergilediklerini belirten Held, müdahale etmek zorunda kalmadıklarının altını çizdi.

Kaynak: DW Türkçe/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ