Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 61862 izlenme )

Milli Mücadelenin Cesur Kadını Nene Hatun

Milli mücadelede erkekler kadar cesur bir şekilde savaşan kadın kahrmanlarımızdan Nene Hatun.

 

Nene Hatun 

93 Harbi sırasında Erzurum'da Aziziye savunmasına katılan, Rus işgaline karşı Erzurum’daki halk direnişinin simgesi hâline gelmiş Türk kadın kahramandır. 

Erzurum’da doğdu. 98 yıl Erzurum’da yaşadıktan sonra yine Erzurum ‘da zatürre hastalığından hayata veda etti. Ölümün üç ay önce Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçilmişti. 

Tarihimizde 93 Harbi olarak anılan 1877-1878 Osmanlı –Rus Savaşı sırasında, Erzurum’daki Aziziye Tabyası‘nın savunulmasında kahramanca çalıştı. Adını bu şekilde tarihe yazdırdı. Mücadeleye küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katılmıştı. O sıralarda 20 yaşlarında genç bir gelindi. 

7 Kasım 1877 gününün gece yarısı bölge halkından olan Osmanlı vatandaşı Ermeni çeteleri Erzurum‘un Aziziye Tabyası‘na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini öldürdüler. Arkadan gelen Rus askerleri hiçbir mukavemetle karşılaşmaksızın tabyayı ele geçerdiler. Baskından yaralı olarak kurtulmayı başaran bir er, şehir merkezine ulaşıp kara haberi Erzurumlulara ulaştırdı. 

Sabah ezanından hemen sonra minarelerden şehir halkına duyuru yapıldı .”Moskof askeri Aziziye Tabyası’nı ele geçirdi. ”Bu haberi Erzurum halkı tarafından ,vatan savunması için emir telakki edildi. Silahı olan silahını olmayanlar; balta, tırpan, kazma, kürek, sopa ve taşları ellerine alarak Tabya’ya doğru koşmaya başladılar. Tüm Erzurum halkı yollara dökülmüştü. 

Koşanlar arasında erkeği cephede çarpışan bir taze gelin de vardı. Ağabeyi bir gün önce cepheden yaralı olarak gelmiş ve kollarında can vermişti. Üç aylık bebeğini emzirmiş, ”Seni bana Allah verdi. Ben de ona emanet ediyorum ”Diyerek vedalaştıktan sonra birkaç saat önce ölen ağabeyinin kasaturasını alarak sokağa fırlamıştı. 

Erzurumlular ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası‘na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular. Arkadakiler geri çekilmek yerine daha bir hızlı ve kararlı atıldılar. Demir kapılar kırılıp içeri girildi. 

Boğaz boğaza bir savaş başladı. Mükemmel silahlara donanmış Moskof ordusu, baltalı-tırpanlı-taşlı eğitimsiz halk karşısında ancak yarım saat dayanabildi. Tabya geri alındı. Türkler 1000 kadar şehit vermişlerdi. 

Hemen yaralıların tedavisine başlandı. Nene Hatun da yaralılar arasındaydı. Fakat o yarasına aldırmıyor, evindeki bebeğini unutmuş, diğer yaralıların kanını durdurabilmek yarasını sarmak için çırpınıyordu. Nene Hatun böyle bir ortamda tanındı. 

Onun vatan için gece başlayan mücadelesi, tüm düşman Erzurum’dan kovulana kadar devam etti. Erzurum’un her yerinden cephane taşıdı, yaralılara hemşirelik yaptı, yemek pişirdi, su taşıdı. Hizmetten hizmete koşarak destanlaştı. 

Savaştan sonra da Nene Hatun Amerikalı bir subayın sorusuna: “O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim.” cevabını vermişti. 

Geçim sıkıntısı çeken Nene Hatun, 1943 yılında ulusal kadın kahramanlardan Nâme Hanım ile birlikte cumhurbaşkanına bir dilekçe yazarak yardım istemiştir. 

Nene Hatun, 1952 yılından itibaren Aziziye Anıtı yapılması çalışmaları sırasında yeniden gündeme geldi. 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Refik Koraltan ve karargahı Erzurum’da bulunan Üçüncü Ordu’nun Komutanı Nurettin Baransel Paşa, dönemin belediye başkanı, Erzurum valisi ile TBMM’nin Nene Hatun’a sahip çıkmıştır. 1952 yılında 30 Ağustos Zaferi kutlamalarında kendisine “3. Ordunun Nenesi” unvanı verildi. Türk Kadınlar Birliği’nin girişimi ile Türkiye’de ilk defa Anneler Günü’nün kutlandığı 1955 yılında Birlik kendisine “Yılın Anası” unvanı verdi. 

Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği’ne defnedilmiştir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ