171 izlenme07 Aralık 2016
İŞTE O ÜNLÜ FOTOGRAFIN GERÇEĞİ...

UŞAK YAZIYOR: Madem Cumhuriyetimizin 90. Yıldönümünü kutluyoruz. Ben de bugünkü yazımı Uşak ve Cumhuriyet” konusuna ayırayım istedim. Hani Uşak’ın sembolü olan “Cümhuriyeti  Biz Böyle Kazandık” fotoğrafının öyküsünü anlatmak istiyorum:

Genç Türkiye Cumhuriyeti tüm yurtta olduğu gibi Uşak’ta da coskuyla kutlanıyordu.  Cumhuriyetin 10. Yıldönümü nedeniyle o zaman Kütahya’ya bağlı Uşak ilçesi de kendi çapında 10. Yıl kutlama hazırlıkları yapıyordu.

Başlarında dönemin Uşak Belediye başkanı Orhan Kamil kabalak’ın bulunduğu bir grup köylü hazırlıklarını yapmış, geçit töreninde sıranın kendilerine gelmesini bekliyordu. Merhum Belediye Başkanı Orhan Kamil Kabalak smokini ve papayonu ile göz kamaştıran bir görüntüdeydi. Bulundukları yer ise, eski Uşak Devlet Hastanesi’nin Dörtyol da (o zaman ki adıyla Yazı) semtiydi.

Törene katılan köylü kadınlarımız, yöresel giysileri, elerlinde Türk bayrakları ve şeker pancarları ile o dönemi anlatan çok güzel bir fotoğraf sergiliyorlardı.

Dönemin fotoğrafçısı Hüsnü Kazım Özler,  “Cümhuriyeti Biz Böyle Kazandık” pankartının fotoğrafını çekerken, ileride bu fotoğrafın cumhuriyetimizin sembollerinden birisi olacağını tabii ki bilemezdi. (“Cumhuriyeti asker kadrolar kurdu. Halk, köylü yoktu” diyen sahtekarlar bu fotoğrafa iyi bakmalıdır.

Osmanlının elitistleri, münevverleri o dönemde makamları ve mevkilerini korumak için işgalci ülkelerle pazarlığa oturmuşlardı.  Hatta Kurtuluş savaşını başlatan o ilahi kadrolara yardım eden köylüleri de “Hain ve isyancı ilan etmişlerdi.” Nereden nereye geldik?)

Neyse biz fotoğrafın öyküsüne dönelim.  O dönem giyim tarzı, kibarlığı ve beyefendiliği ile gönüllere taht kuran Uşak belediye Başkanı Orhan Kamil kabalak’ın kızı Yıldız Hanım, halasını oğlu olan subay ve hukukçu Zeki Güngör ile evlenir. Hukuk ve askerlik alanında başarılı bir performans sergileyen Zeki Güngör, Hava Hakim Tuğgeneral rütbesi ile ordudan emekli olur ve 1Askeri Yüksek İdari mahkemesi Onursal Başkanı” payesini alır. (Çok şükür hukukçu olduğundan mıdır? Bilinmez ama Ergenekon, Balyoz, darbe girişimi gibi suçlamalara maruz kalmadan emekli olarak halen Ankara’da yaşamını sürdürmektedir.)

Zeki Güngör Paşa gittikleri askeri tesislerde asılı olan fotoğrafı görünce kan beynine sıçrar. Çünkü fotoğrafta, “Genelkurmay Arşivi 1929 Polatlı” ibaresi yer almaktadır. Zeki Paşa’nin kan beynine sıçrar. “Bu fotoğraf Polatlı’da çekilmiş olamaz” der. Çünkü, fotoğrafta yer alan smokinli kişi, çok sevdiği dayısı ve Kayınpederi Orhan kamil Kababak’tır.  Zaten o tarihte Polatıl da pancarın ne olduğunu bilen yoktur. 

Zeki Paşa fotoğrafın kaydının “Uşak 1923” olarak düzeltilmesi için Genelkurmaya başvurur. Olumsuz yanıt alır. Bunun üzerine yargı süreci başlar. Davayı kazanır ve fotoğrafı Uşak 1923 olarak tescil ettirir. Yani bu fotoğrafı Uşak’a kazandıran emekli Hava Haim Tuğgeneral Zeki Güngör Paşa’dır. Bu fotoğrafın  orijinali şu anda Uşak Belediyesi Kent Müzesi’nde yer almaktadır.

Daha sonra resmi geçiti tamamlayan aynı köylülerin bir fotoğrafı daha ortaya çıkar. Bu fotoğraf’ta Bugünkü Orhan dengiz Anadolu Lisesi’nin bulunduğu “Ayıntabizade Medresesi önünde çekilmiştir. Bu fotoğrafı da eski Uşak Belediye Başkanı Orhan Aldoğan’ın kızı bağışlamıştır. Bu fotoğrafı Uşak’ a kazandıran da Uşak Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Mehmet Karayaman Hocamız olmuştur.

Bu Cumhuriyetin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçen o ilahi kadroları, şehiteleri rahmet ve nminnetle anıyor, yaşaması için hala çırpınan cumhuriyet aşıklarına bin selam edip hepsine uzun ömürler diliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti biz gazoz kapağından falan çıkmadı. O ilahi kadrolar onu kanla, irfanla kurdu. Timsal  Karabekir Hanımefendi’nin belirttiği gibi biz katkıda bulunmadık ama, yaşaması için and içtik bir kere. Siz o andı istediğiniz kadar kaldırın. Kaynak: uşakport


 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ