Ana Sayfa
14 Aralık 2017 ( 3171 görüntülenme )

ÖZAL HANGİ TARİKAT'TAN?

TARİKAT KARDEŞLİĞİ
  
Demokrat Parti’nin tek başına iktidar olduğu yıl, 1950; aynı yıl Gümüşhaneli Halidi Dergahı da resmen açılmıştı.
 
1950’li yıllarda Özallar ne yapıyordu?
 
Emin Çölaşan’ın kaleminden Korkut Özal’ı yakından tanıyalım:
‘1950’li yıllarda Korkut evleniyor. Karısı Müjgan Hanım. Korkut’un o yıllarda dinle falan pek ilgisi yok. Hatta tam tersinse, son derece uygar bir insan.
 
  İTÜ’yü bitirdikten sonra DSİ’ye giriyor.  Ve Elazığ’da çalışmaya başlıyor. Sık sık Malatya’ya ya gidip geliyor. Karısı sarı saçlı, mavi gözlü son derece modern bir kadın.
 
Korkut ve karısı dans etmeyi çok seviyorlar. Tango, vals, bolero… Malatya’da bir dans müsabakasına katılıyorlar ve birincilik kazanıyorlar.
 
Müjgan hanım o yılların Malatya’sında bile kısa kollu elbiselerle geziyor. Hatta tutucu çevrelerde ‘Bu Korkut’un karısı amma da açık geziyor’ diye dedikodular yapılıyor. Ama ne Korkut ne de karısı bunlara aldırmıyor. Modern ve çağdaş yaşamları sürüp gidiyor.
 
Geziyorlar, dans ediyorlar, içki içiyorlar. Korkut Elazığ’da fırsat bulursa, Cuma namazına gidiyor’ [1]
 
Korkut Özal, mühendisti. Devlet Su İşleri’nde çalışıyordu. 1957’de, mesleki bilgi ve görgüsünü geliştirmesi için devlet eliyle ABD’ye gönderildi. Daha önce abisi Turgut Özal da gitmişti.
 
Gittiği yer, ABD’nin Utah eyaleti. Orada Mormonlarla tanıştı; Allah’a ve İsa’ya inanan, Hıristiyan, bir çeşit tarikat üyeleri.
 
Mormonların bilinen kendilerine misyonerlik yapmak faaliyeti dışında, bir özelliği daha vardı; para. Tarikatın güçlenmesinin paradan geçtiğine inanıyorlardı, işte SİSTEM;
 
‘Bağlı olduğun dinsel hareketin güçlenmesi ve yayılması için, mutlaka paraya ve siyasal güce sahip olacaksın. Aksi halde başarılı olamazsın.’ 
 
Çölaşan şöyle devam ediyor; ‘Müslümanlıkla bir benzer yönleri daha var; çok kadınla evlilik, bu tarikatta serbest ancak Amerikan yasaları buna izin vermediği için, çok evlilik yapmaları mümkün olmuyor.
 
Her Mormon’un temel görevlerinde biri de, gelirlerinin yüzde 10’nu tarikata vermek yanında, iki yıl süreyle Misyonerlik yapıp tarikata yeni Mormonlar kazandırabilmek. Milyonlarca Mormon, Amerika’da para gücü en yüksek düzeyde olan insanlar.
 
Korkut Özal’ın dinle ilgisi işte böyle başlamış; ‘Türkiye’den din kitapları istetir. Bir ara yanına Fehim Adak gelir. Onu da devlet yollamıştır… Fehim Adak o günlerde dincidir… Ve Korkut, Amerika’da Müslümanlığı keşfetmeye başlar.’  
 
Korkut Özal’ın dine yönelik bu ilgisi büyük bir değişimi de beraberinde getirmiştir; eşi örtünür, annesi Hafize hanım örtünür, örtünmekle kalmaz, alevi kökenli olan annesini Sünni yapıp Nakşibendi Tarikatı’na nakli yapılır.
 
Nakşi Tarikatı’na giren bir tek o değildir; Korkut Özal, eşi ve Hafize hanımla birlikte Turgut Özal da girmiştir.
 
Daha sonra küçük birader Yusuf Özal da tarikatın müdavimi olacaktır.
 
Peki ya sonra?
 
Sonrası işte bugünler; GÜL-ARINÇ-ERDOĞAN…

NOT: Barzani'nin dedesi Şeyh Abdusselam bu tarikatın büyük halifesidir.

BİLGETÜRK
 
[1] Emin Çölaşan, ‘Turgut Nereden Koşuyor’, s.25, Tekin Yayınevi, 1989.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ