4258 izlenme01 Aralık 2017
YIL 2014...

ERDAL SARIZEYBEK ANLATIYOR:

12 yıl sınırlarda görev yapan, terör örgütünün taktiklerini en iyi bilen komutanlar arasında yer alan emekli albay Erdal Sarızeybek, “IŞİD saldırılarıyla önce Kürt sorunu yarattılar ve bunu dünya kamuoyunun gündemine çektiler. Şimdi sıra bu bölgede sınırları belli bir coğrafyada Özerk bir yapının ilan edilmesine gelmiştir. Bu da BOP Projesinin Güney Kürdistan ayağı olacaktır. Bu Türkiye için bir tehdittir” dedi.

Sarızeybek, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

Kobani'de yapılmak istenen Adı IŞİD olan bir silahlı yapının eliyle Suriye'nin doğusunda uluslararası bir Kürt sorunu yaratılıyor. Biz daha önce böylesi bir oyunu Irak kuzeyinde görmüştük. 

2003'te bir adım daha ileri gidilerek silahlı PKK'yı siyasi güce, Özerk Barzani'yi de Federe Kürdistan'a dönüştürdüler. Bu Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) Güney Kürdistan ayağı oldu. Şimdi aynı oyun Kobani denilen Suriye'nin doğusunda oynanıyor. 

IŞİD saldırılarıyla önce Kürt sorunu yarattılar ve bunu dünya kamuoyunun gündemine çektiler. Şimdi sıra bu bölgede sınırları belli bir coğrafyada Özerk bir yapının ilan edilmesine gelmiştir. Bu da BOP Projesinin Güney Kürdistan ayağı olacaktır. 

Bu Türkiye için bir tehdittir. ABD bu projeyi işletebilmek için Irak'ı işgal etmişti. 1991 ve 2003 müdahalesinde 6.000 Amerikan askeri hayatını kaybetti. Bu durum Amerikan kamuoyunda büyük infiale yol açınca, Suriye'de strateji değiştirdiler, doğrudan ABD müdahalesi yerine IŞİD gibi yapıları yöneterek aynı amaca ulaşmaya çalışıyorlar.

Ortadoğu'da oynanan oyunun ardında asıl olarak İsrail vardır. Amacı bölge ülkelerini parçalayıp bu parçalardan İsrail'e müttefik devletler kurmak. Ortaya koyduğu parçalama stratejisi çok çarpıcı; Müslümanlar etnik köken ve dini mezhep farklılıkları temelinde ayrıştırılıp çatıştırılmak isteniyor. 

Şu an bu oyun sürüyor zaten, bakınız Irak'a, Suriye'ye, çatışan gruplar Alevi-Sünni, Kürt- Arap ekseninde gidiyor. Eğer ki bu oyunu tetiklemek için doğrudan İsrail devreye girmiş olsaydı, iş Yahudi-Müslüman çatışmasına dönüşebilirdi. Bunun önüne geçmek için Müslüman'ı Müslüman'a kırdırıyorlar, IŞİD'e de bu oyunda sözde Müslümanlar adına tetikçilik yaptırıyorlar.

Her parçalanma aleyhimize
Türkiye elbette insani yardım çerçevesinde hareket etmeli ancak Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak adına bölgesel ittifaklar kurmalıdır. Aksi halde bu bölgedeki her parçalanma Türkiye'ye ağır bir tehdit olarak geri dönecektir.
Sonuçta Kobani bir tuzaktır tıpkı PKK gibi, Barzani gibi. 

Türkiye bu tuzağa düşmemelidir. Türkiye, Suriye ve Irak'ın parçalanmasına izin vermemelidir. Anadolu ile Asya arasında tampon devlet ya da yönetimler kurulmasına asla izin vermemelidir. Böylesi bir tehdidi biz Türk tarihinde 1920'deki Sevr projesiyle görmüştük. Mustafa Kemal Atatürk bu Sevr Projesini Türk yurdu ve milletine yönelik yüzyıllardan beri hazırlanmış büyük suikast olarak görmüştü. Biz bunu Kurtuluş savaşımızla sonuçsuz bırakmıştık ama şimdi yeniden karşı karşıya kaldık.

Böy­le­si bir teh­di­di biz Türk ta­ri­hin­de 1920'de­ki Sevr pro­je­siy­le gör­müş­tük.”
Image result for sevr haritası
Erdal Sarızeybek/ Sözcü, 2014..

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ