Ana Sayfa
12 Temmuz 2018 ( 2898 görüntülenme )

SURİYE'DEN BÜYÜK HAMLE!..

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye ordusunun Ürdün sınırını kontrol altına aldığını, Dera kentinin militanlardan tamamen kurtarıldığını ve temizliğin asgari kayıpla gerçekleştiğini belirtti.

Suriye hükümet güçleri, Rusya ordusunun yardımıyla ülkenin güney bölgelerindeki terörle mücadele çalışmalarını yoğunlaştırırken Moskova'dan bölgedeki duruma ilişkin önemli bir açıklama geldi.

'OPERASYONDA SON AŞAMAYA GELDİ'

Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ürdün sınırının Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini, Dera ve Kuneytra'nın militanlardan temizlenmesine yönelik operasyonda son aşamaya gelindiğini kaydetti.

'BEYRUT-ŞAM-AMMAN OTOBANI TRAFİĞE AÇILDI'

Zaharova, "Şu an itibarıyla Dera kenti tamamen kurtarıldı, 7 yılı aşkın süredir yasadışı silahlı grupların kontrolünde bulunan Dera idari merkezinin güney ve güneydoğu mahallelerindeki durumun normale döndürülmesi konusunda mutabakat sağlandı. Suriye ordusu, Ürdün sınırını kontrol altına alarak Beyrut-Şam-Amman otobanının trafiğe açılmasını sağladı. Suriye'nin güneybatısının teröristlerden kurtuluşu, asgari kayıpla başarıldı" ifadelerini kullandı.

'RUS SUBAYLAR ÖNEMLİ ROL OYNADI'

Bölgedeki bu gelişmelerin El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam) ve IŞİD'den ayrılan silahlı muhaliflerle varılan mutabakatlar sayesinde mümkün olduğunu da kaydeden Zaharova, "Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin yetkilileri bu süreçte önemli rol oynadı" diye vurguladı.

Kaynak: sputnik news

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ