Ana Sayfa
03 Mayıs 2017 ( 3261 izlenme )

KUTSALLAR ÜZERİNDEN ORTADOĞU'DA BÜYÜK OYUN...

Kehanet mi yoksa bu bir tuzak mı?
Yahudi Peygamber Yeşaya’nın Şaşırtıcı Mısır Kehaneti…
 
Kutsal kitap Tevrat’ın tahrif edilmiş olduğuna ilişkin yaygın bir kanı var.
Araştırmaları Tevrat’ı Yahudi Kahin Ezra’nın yazdığını gösteriyor…

Ve Tevrat’ta geçen öyle kehanetler var ki, insan ürperiyor çünkü bugün Irak, Suriye ve Mısır’da yaşanılanlar bire bir Tevrat’ta yer alıyor.
Bakınız Mısır için, belki de üç bin yıl öncesi Yahudi Peygamber Yeşeya ne demiş [1]:
 “ İşte Tanrı hızla yol alan buluta binmiş Mısır’a geliyor! Mısır putları O’nun önünde titriyor, Mısırlılar’ın yüreği hopluyor.
 
Tanrı diyor ki, Mısırlılar’ı Mısırlılar’a karşı ayaklandıracağım; Kardeş kardeşe, komşu komşuya, kent kente,  Ülke ülkeye karşı savaşacak. Mısırlılar’ın cesareti tükenecek, Tasarılarını boşa çıkaracağım.
 
Yardım için putlara, ölülerin ruhlarına, Medyumlarla ruh çağıranlara danışacaklar. Mısırlılar’ı acımasız bir efendiye teslim edeceğim, Katı yürekli bir kral onlara egemen olacak.”

Yeşaya’nın Mısır için kehaneti bu kadarla da kalmıyor; büyük peygamber Yeşaya’nın, Mısır’ın bir başka İsrail kutsalı olacağını da haber veriyor:
  • “… O gün Mısırlılar kadın gibi olacaklar; Tanrı’nın kendilerine karşı kalkan elinin önünde titreyip dehşete kapılacaklar. Yahuda Mısır’ı dehşete düşürecek. Yahuda dendi mi, Tanrı’nın Mısır’a karşı tasarladıklarını anımsayan herkes dehşete kapılacak.
  • O gün Mısır’da Kenan dilini konuşan beş kent olacak. Bu kentler Tanrı’ya bağlılık andı içecekler; içlerinden biri ‘Yıkım Kenti’ diye adlandırılacak.
  • O gün Mısır’ın ortasında Tanrı için bir sunak, sınırında da bir sütun dikilecek. Mısır’da bir belirti ve tanık olacak bu. Halk kendine baskı yapanlardan ötürü yakarınca, Tanrı onları savunacak bir kurtarıcı gönderip özgür kılacak. Tanrı kendini Mısırlılar’a tanıtacak, onlar da o gün Tanrı’yı tanıyacak, kurbanlarla, sunularla O’na tapınacaklar, adak adayacak ve adaklarını yerine getirecekler.
  • O gün Mısır’la Asur arasında bir yol olacak. Asurlu Mısır’a, Mısırlı Asur’a gidip gelecek. Mısırlılar’la Asurlular birlikte tapınacaklar.
  • O gün Mısır ve Asur’un yanı sıra İsrail üçüncü ülke olacak. Dünya bu üçü sayesinde kutsanacak. Tanrı, ‘Halkım Mısır, ellerimin işi Asur ve mirasım İsrail kutsansın’ diyerek dünyayı kutsayacak[2]…”
Burada Peygamber Yeşaya, İsrail merkezli sağında Irak, solunda Mısır olan bir kutsal devletin tanımını yapıyor. 

Böylece Nil’den Fırat’a Vaat Edilmiş Topraklar düşüncesine de bir kutsallık kazandırıyor hem de İsrail’in Tanrısı’nın sözleriyle. 

Şimdi bu kehaneti savaş oyunlarına dönüştürürsek, bu öngörüden Mısır’da yeni bir yönetimin iş başına getirileceği ve bunun da İsrail yanlısı bir yönetim olacağını şimdiden söylemiş olmak, sanırım, bizim bir kehanetimiz olmayacaktır.  Çünkü gidişat, tıpkı İsrail’in yeni stratejik planlarında olduğu gibi, bu yöndedir, yaşananlar bu istikameti işaret etmektedir.
 
Tekrar başa dönersek…

İsrailoğulları’nın Mısır’a bu öfkesinin altında, dört yüz yıllık, kendi ifadelerine göre kölelik ya da esaretin bulunduğu açıktır. Bu kutsal öfke kehanete dönüşerek sanki tarihi tersine çevirmeye çalışmaktadır.

Peygamber Yeşaya, öngörü de olsa Mısır’dan vazgeçmemekte ve günün birinde Mısır’ı mutlaka İsrailoğulları’nın yöneteceğini, orayı İkinci bir İsrail yapacaklarını söylemektedir.

Ayrıca, O gün Mısır’la Asur arasında bir yol olacak. Asurlu Mısır’a, Mısırlı Asur’a gidip gelecek. Mısırlılar’la Asurlular birlikte tapınacaklar. O gün Mısır ve Asur’un yanı sıra İsrail üçüncü ülke olacak. Dünya bu üçü sayesinde kutsanacak’, kehanetinden de, Büyük İsrail hayalinin ancak Bağdat’tan Nil’e bir köprü kurulduğu ve bu köprünün de başında İsrail yer aldığı zaman gerçekleşeceği anlaşılmaktadır, yani Nil’den Fırat’a kutsal krallık kurulduğu zaman.

Bugün için bu kehanetin belki de yarısı gerçekleşmiş durumdadır, Mısır’da yönetim değiştirilmiş, şu an bu doğrultuda şekillendirilmektedir.
Tevrat tahrif edilmiş olsun ya da olmasın ancak Musevi Cemaati bu Tevrat’a inanıyor, dolayısıyla Ortadoğu’daki savaşları “ kutsal savaş” gibi görüp destekliyor.

Bu bir teo-stratejik oyundur; kamuoyunun inançları üzerinde oynayarak bunu askeri, siyasi ve ekonomik güce dönüştürmek!
Ve şimdi İsrail bunu yapıyor…


İlginçtir, Hıristiyan dünyası da buna destek veriyor, oysaki dünya tarihi çok Yahudi-Hıristiyan savaşları görmüştü ama şimdi işler değişti; KUTSAL KİTAP diyerek TEVRAT-İNCİL İKİLİSİ oluşturdular ve ittifak kurdular.

Batı dünyasının Ortadoğu’da öldürülen milyonlarca insanın katli karşısında neden sessiz kaldığı şimdi daha iyi anlaşılıyor; KUTSAL SAVAŞ!

Ama hepsinin ötesinde Türkiye’deki siyaset bu oyunun neresinde, bu soruya bir cevap bulmak şimdi daha büyük bir önem taşıyor…
 
Erdal Sarızeybek  
[1] Tanah/Yeşaya, Bölüm 19:1-15.
[2] Tanah/ Yeşaya, Bölüm 19:16-25

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ