TRT çalışanları, Dünya Televizyon Günü olarak kutlanan 21 Kasım’da İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Brüksel’de yaptıkları eylemlerle TRT yönetimini kamu yayıncılığından uzaklaşmak, yeni istihdam modelleri kullanmak, çalışanlara mobing uygulamak ve tek sesli yayıncılık yapmakla suçladı.

BİR GÖZALTI VAR

Ankara Emniyet Müdürlüğü, TRT çalışanları ve destekçilerinin TRT Genel Müdürlüğü önünde yapmak istedikleri eyleme izin vermezken Haber-Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu’nu gözaltına aldı. İstanbul polisi ise Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) getirip yoğun güvenlik önlemleri almasına rağmen İstanbul Radyosu’nun önündeki protesto eylemine müdahale etmedi.

Haber-Sen: “TRT özelleştirilmiyor, küçültülmüyor ama çalışanlarına baskı yapılarak emekliliğe zorlanıyor”

Haber Sen’in hazırlamış olduğu metni okuyan TRT çalışanı ve Haber-Sen 5 No’lu Şube Sekreteri Deniz Salmanlı, TRT’nin kamu yayıncılığı görevinden her geçen gün uzaklaşırken iktidarın fiili yayın organı haline dönüştüğünü söyledi. Salmanlı, şöyle sözlerini tamamladı;

‘’BASKI SONUCU 1.800 KİŞİ EMEKLİ OLDU’

“TRT, 703 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ve sonrasında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile hukuken de kamu hizmeti anlayışıyla hizmet sunması gereken bir yayın kurumu olmaktan çıkarıldı. 703 sayılı KHK ile TRT’de emekliliğe teşvik ve “İstihdam Fazlası Personel”in diğer kamu kurumlarına gönderilmesinin yolu açıldı. 

TRT kapatılmıyor, küçültülmüyor ve özelleştirilmiyor ama “İstihdam Fazlası Personel” yaftasıyla deneyimli, bilgili, birikimli TRT emekçilerine “ya emekli ol ya da diğer kamu kurumlarına git” denilerek baskı kuruluyor. Ve şu anda yaklaşık 1800 kişi bu baskılar karşısında emekliliğini isteyerek yıllarını verdikleri kurumlarından, mesleklerinden koparıldı” dedi.

ESKİ TRT ÇALIŞANI: “ESKİ TRT RUHU KAYBOLDU, ‘HAVUZA’ GÖNDERİLMEKTEN RAHATSIZ OLAN ÇALIŞANLAR EMEKLİYE AYRILDI”

Salmanlı’nın sözünü ettiği emekli olan TRT çalışanlarından biri olan Fikret Şepçi de eylemdeydi. 39 yıl çalıştığı kurumdan Eylül ayında ayrılan Şepçi, son birkaç ay içinde TRT’den 1800 kişinin ayrılmasında “ayrılmazsanız başka bir devlet kurumuna gönderilirsiniz” baskının rol oynadığını söyledi.

‘ARTIK TRT RUHU KALMADI’

VOA Türkçe Servisi’nin sorularını yanıtlayan Şepçi, “Sanatçı, yapımcı, ışıkçı, montajcı olarak görev yapan çalışanları herhangi bir devlet kurumuna göndereceklerini söylediler. Üç kent seçme tercihi de kondu ama hangi kuruma gidecekleri belirsizdi. ‘Sen emekli olmazsan bu havuza gönderilirsin” baskısı, herkesi kaygılandırdı. Üstelik emekli olanlara alacakları tazminatın %30 ya da %50 fazlası da ödeneceği söylendi. O esnada ayrılanlar da gelecekte neyle karşılaşacaklarını öngöremediklerinden ayrıldılar. Liyakat sahibi olmayanlar yüksek makamlara getirildi. TRT’nin arpalık haline getirilmesi bizim en son hayal ettiğimiz şeydi. TRT ruhu yok oldu” dedi.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ