AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bugün dikkat çeken bir karara imza attı. Fatih'teki Kariye Mahallesi'nde bulunan, İBB’ye ait bina, 25 yıl bedelsiz olarak Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) verildi.

ERDOĞAN KURUCU

TÜRGEV’e yönelik AKP’li belediyelerin İstanbul’da sürekli benzer bağışlar yapması tartışmalara neden olmuştu. TÜRGEV, 1996 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde kurulmuştu.

TÜRGEV’in yönetiminde ise; aktif olarak Erdoğan oğlu görev almıştı. Şimdilerde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal derneğin yönetim kurulunda görev yapıyor.

YİNE ARAZİ İSTEDİ, ALDI

Buna karşın TÜRGEV, bu kez İBB’ye ait Fatih'teki Kariye Mahallesi'nde bulunan bir binanın kullanım haklarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 49 yıllığına bedelsiz olarak istedi. 

Oda tv'den Baran Can Sayın'ın haberine göre, Konu bugün İBB Meclis’inde görüşüldü ve AKP’li üyelerin oylarıyla İBB’ye ait Fatih’teki bina TÜRGEV’e 25 yıllığına tahsis edildi.

27 İLDE YAPILANMA

Raporda TÜRGEV’le ilgili, “17/10/2018 tarihi itibariyle 27 ilde, toplam 5.152 kontenjanla 30 özel öğrenci yurdu işlettiği…” ifadeleri kullanıldı. Konuyla ilgili Odatv’ye açıklama yapan CHP'nin eski İBB Meclis üyesi Hüseyin Sağ şu ifadeleri kullandı:

‘BİNA BEDAVA DEVLETTEN AMA ÖĞRENCİLERE PARALI’

"İlim Yayma Vakfı, Ensar Vakfı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, İHA, TÜRGEV, TÜGVA, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı, Enderun Eğitim Vakfı, Fatih İlim ve Kültür Vakfı, Kemal Efendi Vakfı, Darülfünun Vakfı... Bunlar, İBB'nin katalog vakıfları. Tahsisler sadece bu vakıflara yapılır, bu doğru değil, eşitlikçi bir yaklaşım değil. Fakat eşitlikçi bir yaklaşım olmalı, her vakfa eşit davranılmalı. Ayrıca şunu anlamakta zorluk çekiyorum: Arazi devletten, bina devletten, vergi muafiyeti devletten, yakıt parası devletten... Öğrencilerin barınması ve sundukları hizmetler paralı. Böyle vakıfçılığı kim yapmaz? Türkiye'de en karlı iş. Kur vakfı, rahat et, üstüne para al. Vakıf nasıl olmalı? Kurarsın vakfı, üyelerin katılımı ile kamuya bir hizmet verirsin. Vakıf buna denir."

Kaynak: Odatv/gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ