ŞUBAT 2018: 49 YILLIĞINA TÜRGEV'E BEDELSİZ TAHSİS
KASIM 2018: TÜRGEV’E BEDELSZİ TAHSİS İMTİYAZ
KASIM 2018: TÜGVA'YA BEDELSİZ TAHSİS

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yüksek istişare kurulunda yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’na İBB’nin Edirnekapı’da tarihi surların bitişiğinde bulunan binası 25 yıllığına bedelsiz olarak verildi.

TÜGVA İSTEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) kasım ayı oturumunda, Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA), mülkiyeti İBB'ye ait Fatih Kariye Mahallesi'nde surların bitişiğinde yer alan parselin üzerindeki taşınmazın 49 yıllığına bedelsiz olarak kullanım hakkının kendilerine verilmesi talebi gündeme alındı.

BELEDİYE VERDİ

Talebe ilişkin hazırlanan raporda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden istenen değerlendirme yer aldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İBB'ye ilettiği MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü görüşünde TÜGVA'nın 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren fiilen ve kesintisiz olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak 17 Ekim 2018 itibariyle 27 ilde toplam 5 bin 152 kontenjanla 30 özel öğrenci yurdu işlettiği belirtildi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile 8 Haziran 2017'de “Eğitimler ve Sosyal Etkinlikler Yapılmasına Dair İş Birliği Protokolü”ne istinaden eğitim faaliyetleri yürüttüğü kaydedildi.

49 YIL 25'E İNDİRİLDİ

Hukuk Komisyonu ile Mesken ve Emlak Komisyonu tarafından hazırlanan ortak raporda, İBB mülkiyetindeki Fatih Kariye Mahallesi 2621 ada 1 parselin Türkiye Gençlik Vakfı'na eğitim ve yurt hizmetlerinde kullanılmak üzere 25 yıl süreyle bedelsiz olarak irtifak hakkı verilmesi uygun bulundu. Karar İBB Meclisi'nde CHP'nin muhalefeti, AKP grubunun “evet” oyları ile kabul edildi.

ERDOĞAN'IN ARKADAŞI

TÜGVA kamuoyunun yakından tanıdığı bir vakıf. Vakfın Yüksek İstişare Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan bulunuyor. Vakfın başkanı da Bilal Erdoğan'ın yakın arkadaşı İsmail Emanet.

ŞUBAT 2018: 49 YILLIĞINA TÜRGEV'E BEDELSİZ TAHSİS

İskenderun Belediye Başkanı AKP’li Seyfi Dingil başkanlığında toplanan belediye meclisi, mülkiyeti belediyeye ait 5 bin 353 metrekarelik bir arsanın öğrenci yurdu yapılması amacıyla 49 yıl süreyle Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) bedelsiz olarak tahsis edilmesine karar verdi.

İskenderun Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Gazanfer Dik, alınan karara karşı önce mecliste itirazda bulunacaklarını, aksi karar çıkması halinde konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. Dik;

"49 YIL BEDELSİZ TAHSİS CİDDİ BİR İMTİYAZDIR"

“Bu konu, belediye yönetimine verilen bir talimatla meclise gelmiştir. Bunu anlamamak mümkün değil. Bize bunun nasıl getirildiğini izah edilmesi lazım. 49 yıl bedelsiz ciddi bir imtiyazdır. Bu imtiyazın tanınmasını bu kent halkı belediye yönetimine vermedi. İskenderun Belediyesi her yeri satarken, burayı bedelsiz olarak veriyor. Bu nasıl bir şey?” dedi.

KASIM 2018: TÜRGEV’E ÖZEL İMTİYAZ

AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dikkat çeken bir karara imza attı. Fatih'teki Kariye Mahallesi'nde bulunan, İBB’ye ait bina, 25 yıl bedelsiz olarak Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) verildi.

TÜRGEV

TÜRGEV’e yönelik AKP’li belediyelerin İstanbul’da sürekli benzer bağışlar yapması tartışmalara neden olmuştu. TÜRGEV, 1996 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde kurulmuştu. TÜRGEV’in yönetiminde ise; aktif olarak Erdoğan oğlu görev almıştı. Şimdilerde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal derneğin yönetim kurulunda görev yapıyor.

Kaynak: Sözcü/ Cumhuriyet/ Odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ