Sözcü Gazetesi’nden Özlem Gürses, Daron Acemoğlu'na Türkiye'de son günlerde en çok tartışılan konularını sordu. Profesör Daron Acemoğlu, “Türkiye'nin ilerlemesinin tek yolu, bu siyasal kurumları kuvvetlendirmek ve başkanlık sistemini en doğru şekilde geri parlamentoya çevirmek.” dedi. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı TÜSES'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Acemoğlu’nun açıklamaları şöyle;

‘TOPLUM DA İÇGÜVEN KALMADI’

“Son 10 senede yapılan baskı, yanlış hareketler, yolsuzluklar insanların “iç güvenini” kırdı. O kolay kolay tamir olur mu, işte ona emin değilim… Umudum şu ki, hâlâ siyasal olarak, ekonomik olarak, kurumsal olarak doğrulara giden bir hükümetin çevresinde insanlar destek verecekler… Ve iş dünyası da güvenle yatırıma, teknolojiye dönecek… Umudum var, ama içerideki güveni bilemiyorum…”

‘BU SİSTEMDE DEMOKRASİ ZAYIFLIYOR’

“Başkanlık seçimi bu benim anlattığım sürecin devamından başka bir şey değil. Demokrasinin zayıflaması, denetimin azalması, baskının artması, sivil toplumun susturulması, gazetecilerin hapse gitmesi, bunların hepsi başkanlık seçiminden önce olan şeyler… Ama başkanlık seçimi bunları çok daha kurumsal bir hale getiriyor.”

‘TÜRKİYE BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN VAZGEÇİP PARLAMENTER SİSTEME DÖNMELİ’

“Gücü en yukarıda toplayıp, sivil toplumu ve hatta parlamentoyu neredeyse yok hükmünde kılıyor. Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçen ülkelerin hemen hemen hepsi Afrika'da… Ve hemen hemen hepsinde diktatörlük eğilimleri artmış, demokrasi ya zayıflamış! Türkiye'nin ilerlemesinin tek yolu, bu siyasal kurumları kuvvetlendirmek ve başkanlık sistemini en doğru şekilde geri parlamentoya çevirmek.”

‘YABANCI SERMAYE GELMİYOR ÇÜNKÜ GÜVEN DUYMUYOR’

“Bugünlerde yabancı sermaye Türkiye'ye gelmek bile istemiyor. Türkiye'nin yabancı sermayeye güven vermesi lazım. Üstelik büyümeyi yeniden yapılandırmak için de yabancı sermayeye ihtiyaç var. Yabancı sermayenin yüksek teknolojiyle ve düşük faizlerle gelebilmesi lazım. Güvensizlik olursa bu olmaz. Ama eğer yeni bir hükümetle yeni bir yön seçilirse, dış piyasa buna hem güvenle hem de iyimserlikle dönecek ve bakacaktır. Asıl zor olan, ülkedeki “iç güvensizlik” duygusu. O çok daha zor…”

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ GİTMELİ, SİVİL TOPLUM GÜÇLENMELİ’

“Fakat sistem kadar önemli başka bir şey daha var. O da bağımsız yargı. Başkanlık sisteminin geri çevrilmesi, basının ve sivil toplumun özgürlüğünün ve sesinin artırılması lazım. Kanunlara ve kanunların doğru şekilde uygulanmasına ihtiyacımız var. Eğer bu yoksa, özgürlükler de ortadan kalkar. Şöyle düşünün; bazı insanlar çok zengin, kanunlar onlara uygulanmasın dersek, o zaman özgürlük olmaz. Gerçek özgürlüğün olması için mutlak ve bağımsız hukukun olması lazım.”

‘GÜÇLÜ SİVİL TOPLUM ŞART’

“Eğer tek devlet, tek lidere verirseniz, diktatöre verirseniz, bürokratlara verirseniz, onları kontrol eden kimse de olmazsa bu sefer onlar özgürlüğü ortadan kaldıracak. Onları kontrol edecek tek şey de anayasa ya da siyasi rakipler değil, toplumdur. Demokrasi, güçlü devlet ile güçlü toplum arasında bir dengedir.”

‘SİVİL TOPLUM DEMOKRASİNİN AYRILMAZ BİR PARÇASI’

“Sivil toplum bunun bir parçası, medya hele çok önemli, hatta hayati bir parçası. Demokrasi bunun bir parçası. Aynı zamanda protestolar da bunun bir parçası. Çünkü toplumun siyasete katılmasının kurumsallaşması lazım. Seçim yetmediği zaman, yolsuzluk olduğu zaman, insanların sokağa çıkıp hayır deyip, bunları duyurması lazım. Toplum demokrasinin ayrılmaz bir parçası.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ