Ana Sayfa
06 Temmuz 2020 ( 2374 izlenme )

Var mı Yok mu 'Emniyet'ten Açıklama'

EGM, Adana'da sokağa çıkma yasağını delen vatandaşa polis tarafından kesilen 789 TL para cezasının, Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından iptal edilmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, iptalin usül eksikliğinden kaynaklandığını belirtirken, "Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır" denildi.

TUTANAK TUTMA İŞLEMİ DEVAM EDECEK

EGM, tutanağın amirlere onaylatılmadığını, usülen yanlış bir işlem yapıldığını ve mahkemenin buna yönelik bir karar verdiğini belirtti. "Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır" denilirken, diğer cezaların iptal olmadığı ve tutanak tutma işlemine devam edileceği açıklandı. EGM'den yapılan açıklama özetle şu şekilde:

‘USÜL EKSİKLİĞİ VAR, PERSONEL UYARILDI’
“Koronavirüs'ün (Covid-19) Türkiye'de yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere aykırı davrananlara idari yaptırım uygulanması hususunda mahkeme tarafından iptal edilen habere konu karar incelendiğinde; idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek, teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığı anlaşılmıştır. Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır.

‘POLİS CEZA YETKİSİNİ KULLANACAK’

İzmir'de maske denetimi! Polis, kurala uymayanlara ceza yağdırdı
"Yapılan bu usul olarak yanlış işlem münferit bir işlem olup bağlayıcılık yönünden usule uygun diğer işlemleri kapsamamaktadır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ