Ana Sayfa
02 Aralık 2018 ( 324 izlenme )

'Yedi Kollu Şamdan'ın Sırrı'

İsrail’in bir ulusal bayrağı vardır.
Bu bayrakta yer alan sembol ise ‘altı köşeli bir yıldız’dır. Bu yıldız Davut Yıldızı’dır, altı köşelidir. Etrafındaki çift çizgi de Yahudi dua atkısıdır, her ikisi yan yana geldiğinde yine Yahudilerin kutsallarını sembolize eder.

DAVUT YILDIZI

İsrail resmi kaynaklarında bu semboller, ‘İsrail Devletinin bayrağı, ortasında mavi bir Davut Kalkanı (Magen David) ile, Yahudi dua atkısının (tallit) örneğine dayanır’ şeklinde ifade edilmiştir. Yeni İsrail bu yıldızı ‘Davut Kalkanı’ olarak tanımlamaktadır.

Neden yıldız değil de kalkan?


FİLİSTİNLİ GOLYAT'IN KALKANI İDİ

Çünkü bu yıldız kaynağını Tevrat’ta geçen ayetlerden alıyor ve orada kalkan olarak anlatılıyor… Tevrat’a göre Kral Davut’un İsrail’i, Yahudilerin yeryüzünde kurmuş olduğu tek, en büyük ve en güçlü krallık olduğunu biliyoruz. Ayrıca Davut, Filistinlilere karşı geçmişte yapılmış olan savaşların galibiyet sembolüdür, Filistinli dev Golyat’ı sapan taşı ile yenerek gücünü göstermiş ve elinden ünlü kalkanını alarak İsrail’in koruyucu sembolü haline getirmişti.

Sade bir bakışla bu kalkanı ‘koruyucu’ ve ‘güç sembolü’ olarak görmek mümkündür.
Ama buna bir de siyasi anlam yüklenildiğinde durum farklılaşır, şöyle ki:Davut ve Kalkan yan yana geldiğinde tarihteki Büyük İsrail Krallığını sembolize eder.

TANRI KRALLIĞI

Eğer bu yeni İsrail bugün Davut Yıldızı’nı ulusal bayrağının sembolü yapmış ise, dünyaya vermek istediği mesajı açıktır; bu kutsal yıldızdan aldığı güçlü o eski krallığı yeniden kurmak, bugünkü ifadesiyle Tanrı Krallığını… İşte Tanrı Krallığına giden yolu aydınlatan da Yedi Kollu Şamdan oluyor yani Işık… Davut Yıldızı da bu krallığına giden yolda dünyayı yenecek tanrısal bir güç olarak anlaşılıyor, Museviler böyle inanıyor.

YER: BAŞBAKANLIK KONUTU

Ülkemizde de bu şamdan, 2004 yılında ATV Tv’den Ali Kırca’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık konutunda yapmış olduğu söyleşide ekranlarda görüntülenmiştir. Bu görüntüler gazeteci yazar Soner Yalçın’ın da dikkatini çekmiş olmalı ki, kitabında bu konuya şöyle yer vermiş:

‘MUSA PEYGAMBER SOYU’

“… Başbakan Erdoğan, Musa Peygamber soyundan geliyor. Abdullah Gül de yoldaşı ve iktidar paylaştığı kardeşi Harun’a benziyor(Milliyet, 30 Mayıs 2003)’. Ama danışman-yazara göre bu sadece benzetmeydi; kan bağı yoktu; karakteristik özellikleri ve hayat mücadeleleri birbirine benziyordu! Arif Beki’yi anlayabiliriz. 10 Eylül 2004 tarihinde, gazeteci Ali Kırca, Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir röportaj yaptı”.

‘BAŞ KÖŞEDE YEDİ KOLLU ŞAMDAN’

“ ATV’den yayınlanan röportaj esnasında ekranda bir görüntü dikkati çekiyordu; başbakanın oturduğu koltuğun hemen yanında, Atatürk tablosunun altında bulunan sehpa üzerinde, Yahudiler’in kutsal yedi koılluş şamdanı (Menora) vardı. Yahudiler’in kutsal yedi kollu şamdanını Başbakanlık Konutu’na kim, neden koymuştu? Yahudiler’in kutsal yedi kollu şamdanının gösterilmesinin nedeni dekor değildi herhalde. Mutlak bir nedeni olması lazım. Ama ne? Başbakanlık’tan bu konuda hiçbir açıklama gelmedi(1) …”

BAŞ KÖŞEDE TÜRK DEVLET SEMBOLÜ OLMALIYDI

Bize sorarsanız bu meseleye bakış açımız şudur; eğer ki bir ülkenin lideri canlı yayında tüm dünyaya bir mesaj göndermek istiyorsa, çıktığı ekranda görülen baş köşeye öyle bir sembol koymalı ki tüm dünya o ülke liderinin ne mesaj vermek istediğini kolayca anlayabilsin. 

Türkiye açısından bu meseleye bakıldığında, bir Başbakan başköşeye Türk Bayrağı koyabilir ki bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu dünyadaki varlığını işaret eder, herkes de anlar.

Başka?
Bir Başbakan başköşeye Atatürk’ün resmini koyabilir ki bu, ‘Cumhuriyete bağlıyız, sadığız, bu Cumhuriyet dünya durdukça payidar olacaktır, bunu engellemeye de kimsenin gücü yetmez’ demektir, bunu da herkes kolayca anlar.

Eğer ki tüm dünyaya İsrail’in yaptığı gibi binlerce yıl öncesinde bir mesaj vermek istiyorsa eğer başköşeye Bozkurt resmini koyulur ki bu Ergenekon demektir; Türk Milletinin yaratılış destanıdır, binlerce yıl öncesine dayanır ve anlamı da “dünyadaki tüm geçler gelip toplansa ve Türklere saldırsa bu yiğit Türkler her nasılsa bir çıkış yolu mutlaka bulur, tarih sahnesine çıkar, tarihi yapar ve yazdırır’ demektir ki zaten bunu da herkes bilir.

Hal ve durum işte böyle…

Erdal Sarızeybek

Yararlanılan kaynaklar:
1. Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı, Efendi-2, araştırma, s. 331, Soner Yalçın, Doğan Kitap, 2006.
2. Başvuru kitabı: Menora/ Işığın Gölgesindeki Darbe- Destek Yayınları, 2017.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ