Ana Sayfa
18 Mart 2018 ( 6746 izlenme )

YPG KAÇTI... SDG'DEN SON HAMLE!..

SDG: “IŞİD’E KARŞI OPERASYONLAR DURDU”

Türkiye’nin Afrin’nin kent merkezine girmesinin ardından, omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri IŞİD’e karşı düzenledikleri operasyonları durdurduğunu açıkladı. Afrin Kanton yönetimi ise BM’ye Türkiye’yi durdurma çağrısı yaptı.


"OPERASYONLARI DURDURDUK"

Fırat Nehri’nin doğu tarafından IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarda rol alan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) , operasyonlarını durdurduklarını açıkladı. SDG Sözcüsü Lilwa Abdullah SDG ve IŞİD arasındaki çatışmaların durma noktasına geldiğini vurgulayarak;

“AFRİN HAREKATI NEDENİYLE OPERASYONLAR DURDU"

“DAİŞ ile mücadelenin aksamaya başlamasının tek nedeni işgalci Türk devletinin Afrin’e yönelik saldırılarıdır. Fırat’ın doğusundaki güçlerimizin Çağın Direnişi’ne katılmak için bölgeden çekilmesi, buradaki operasyonların durmasındaki ana etken oldu. Bu bölgedeki çeteler halen Fırat’ın doğusundaki küçük bir alanda çemberde tutuluyor.” dedi.

Bu arada Türkiye’nin Afrin kent merkezine girmesini ardından Afrin Eyaleti İcra Kurulu Eş Başkanı Dr. Osman Sheikh Issa, bir basın toplantısı düzenledi. Yanında YPG yöneticileriyle birlikte kameraların karşısına geçen ve BM’ye Türkiye’yi durdurma çağrısı yapan Issa;

“SAVAŞ DEVAM EDİYOR”

“Demografik yapı değiştiriliyor. Bu sadece Türkiye’nin kararı değil Rusların da desteği var. Ruslar yeşil ışık yakmasa yapılmazdı bu harekat. Hepimiz biliyoruz, hava sahasında karar Ruslarındır. Ortak bir saldırı yapıldı. Bu nedenle uluslararası bir sessizlik var. Afrin’i aldık diyorlarsa şunu bilsinler, her yerde savaş devam ediyor. Çağrımız uluslararası kamuoyuna şudur; Türkiye’ye karşı sessizliğinizi bozun” dedi.

Issa, Afrin sakinlerinin daha fazla can kaybı olmaması için kenti terkederek, Şahba ve Şerawa Bölgesine gittiğini söyledi.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ