4363 izlenme 16 Ağustos 2021
Afganistan’ın Kabil’e girmesiyle birlikte başkentte kaos ve panik başladı… Ülkeden kaçmak isteyen binlerce Afgan havalimanına akın etti. Havalimanı içinde kargaşa ve arbede yaşandı.

ABD ASKERİ ATEŞ AÇTI: EN AZ 5 CAN KAYBI

Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer panik halinde havalimanında uçak arayan Afganların, askeri uçaklara binmesini güçlükle engelleyebildiklerini açıkladı. İsmini açıklamayan yetkili, havalimanında Afganları durdurmak için ateş açmak zorunda kaldıklarını duyurdu. Wall Street Journal gazetesi, Kabil Havalimanı’nda ABD askerlerinin açtığı ateş sonucunda en az 3 kişinin öldüğünü duyurdu. Daha sonra ölü sayısının 5’e çıktığı açıklandı. Gazeteye konuşan görgü tanıkları kanlar içinde kalmış cansız bedenlerin terminal binası dışında bulunduğunu aktardı.

ABD BAYRAĞI İNDİRİLDİ, BÜYÜKELÇİLİK BOŞALTILDI

20052008 yılları arasında Türkiye’nin ABD Büyükelçisi olarak görev yaptıktan sonra Afganistan Büyükelçisi olarak görev yapan Ross Wilson’ın ise Kabil’deki havalimanına tahliye edildiği açıklandı. ABD’nin büyükelçilik binasının boşaltıldığı ve bayrağın da indirildiği belirtildi. Wilson’ın ve diplomatların Kabil Havalimanı’ndan ülkeyi terk etmesinin beklendiği belirtildi. Fakat bu durum ülkeden kaçmaya çalışan Afganların tepkisini çekti.

HALKIN TEPKİSİ VAR

İnsan hakları aktivisti olan ve Pakistan’a kaçmaya çalışan Rakhshanda Jilali, “Bizim havalimanımızı nasıl ele geçirip bizi içeri almazlar. Burası bizim havalimanımız. Diplomatların ülkeden çıktığını görüyoruz fakat biz Afganlar burada ne olacağımız belirsiz bir şekilde bekliyoruz” dedi.

Kaynak. Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ