Ana Sayfa
18 Şubat 2018 ( 6052 izlenme )

AKP HAREKETE GEÇTİ!.. TUZAK MEKANİZMA İŞLİYOR...

“ÖNCEKİ MEKANİZMA ÇÖKTÜ, ŞİMDİ BİR MEKANİZMA DAHA GELİYOR”

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın kritik Ankara ziyaretinde oluşturulması kararlaştırılan çalışma komitelerinin nasıl şekilleneceği ve çalışacağına dair bazı ayrıntılar başkent kulislerinde konuşulmaya başlandı.

Çalışma komitelerinde asker de olacak sivil deİki ülke arasında sorunlu konuları ele alacak olan çalışma komitelerinde her iki ülkeden karşılıklı Dışişleri, İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı ve istihbarattan yetkililer olacak.

PKK, YPG, FETÖ ve konsolosluk işleri ile S400 gibi sıkıntılı meseleleri masaya yatıracak olan ve şimdilik üç olarak belirlenen çalışma komitelerinde yer alacak yetkilileri her ülke kendi belirleyecek.

GÜN VE COHEN İDDİASI


İki ülkenin heyetlere başkanlık edecek isimleri ise birbirlerine bildirmesi öngörülüyor. Kulislerde Türk tarafına Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün ile ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’in başkanlık edebileceği konuşuluyor.

MART AYINDA BAŞLANACAK

En geç mart başında hayata geçmesi planlanan heyetleri belirleme çalışmalarına önümüzdeki hafta başlanabileceği de ortaya atılan iddialar arasında. 

NE OLMUŞTU?

2006 yılında, PKK terör örgütüyle mücadele adına ABD ile yine ortak mekanizma kurulması kararı alınmış ve bu amaçla emekli Orgeneral Edip Başer'i “Terörle Mücadele Koordinatörlüğü” görevine resmen atamıştı.

Başer, ABD'li koordinatör Joseph Ralston'la düzenlediği ilk toplantıda, "ilk yapmamız gereken, ne yapabileceğimizi net bir şekilde belirlemektir. İyi bir takım olacağımıza inanıyorum" demişti.

“ORTAK MEKANİZMA İŞLEMEDİ”

2007 yılında, Hükümet, çeşitli platformlarda ABD'yle yürütülen çalışmaların somut sonuç vermediğinden yakınarak istifa edebileceği sinyalleri veren Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer'i görevden almıştı.

“TERÖRLE MÜCADELE ADINA KURULAN MEKANİZMA ÇÖKTÜ”

Edinilen bilgiye göre görevden alma kararında Başer'in hükümeti eleştiren açıklamaları ve geçen hafta yapılan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK) toplantısında Dişişleri Bakanı Abdullah Gül'le tartışması etkili oldu.

Başbakanlık, Başer'in açıklamalarının terörle mücadeleye zarar verdiği için görevden alındığını açıklarken Başer, Başbakanlık tarafından yapılan açıklamanın çirkin olduğunu belirterek, "İnsan bir haber verir" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan da "Hayırlı olsun" demekle yetindi.

Şimdi Türkiye, bu yaşanmış tecrübeler var iken, ABD ile yeni mekanizma kuruyor.

Yani?
Yani ABD zaman kazanmaya çalışıyor...
Yani ABD Türk Ordusunun harekatını yıpratmaya çalışıyor...
Yani ABD bölgede yeniden mevzilenmeye çalışıyor...

Durum bu, takdir sizin.

Erdal Sarızeybek


Kaynak: Hürriyet/ DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ