İki hafta önce Menemen Belediyesi Başkanvekilliği koltuğuna oturan AKP’li Aydın Pehlivan’ın ilk icraatı 666 işçiyi kapının önüne koymak oldu. Belediye şirketi işçilerine gece yarısı gönderilen cep telefonu mesajları ile işbaşı yapmamaları kararı tebliğ edildi.

TARTIŞMALI KURAYLA AKP’Lİ BAŞKAN
İzmir'in Menemen İlçesi'nde CHP'den istifa eden Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından yaşanan çalkantılı süreç sonunda yönetim CHP'den AKP'ye geçmişti. 13 Ocak 2021'de yapılan tartışmalı kura çekimi ile AKP'li Meclis Üyesi Aydın Pehlivan başkanvekili olmuştu. Pehlivan'ın ilk icraatı 666 belediye işçisine kapıları kapatmak oldu.

AKP VE CHP ARASINDA BELEDİYE ŞİRKETİNİN DEVRİ TARTIŞMASI
Aydın Pehlivan göreve başladıktan sonra, CHP'li meclis üyesi Deniz Karakurt'un başkanı olduğu belediye şirketleri Menaş ve Meta-Su'nun yönetimlerini devralmak istedi. AKP'nin bu yöndeki teklifi Şubat ayı meclis toplantısı gündemine geldi, ancak CHP ve İYİ Parti'nin oy çokluğu ile reddedildi.

İŞTEN ATILMA ENDİŞESİ

CHP kanadı, “Biz şirket yönetimlerini devredersek AKP'liler yandaşlarına yer açmak için bütün işçileri işten çıkartacak” iddiasında bulundu. AKP'li belediye yönetimi ise şirketteki paranın nasıl kullanıldığını bilmek istediğini, şirket yönetimleri kendilerine devredilene kadar işçilerin maaşlarını ödemeyeceğini açıkladı ve ayrıca bankamatik personelinin işten çıkarılacağını öne sürdü.

AKP'Lİ BAŞKANVEKİLİ KOLTUĞA OTURDU 666 İŞÇİYİ İŞTEN ÇIKARDI
Tartışmalar arasında olan işçiye oldu. Menemen Belediyesi'nin AKP'li Başkanvekili Pehlivan önce söz konusu şirket işçilerinin maaşını kesti, ardından da personele işbaşı yaptırılmaması kararı verdi. Pazartesi günü itibarı ile 649'u Meta-Su, 17'si Menaş personeli olmak üzere toplam 666 işçinin işe gelmesi önlendi.Menemen Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Aydın Pehlivan'ın talimatını birim amirlerine iletti, ardından işçilere cep telefonu mesajları ile karar tebliğ edildi.

TALİMAT GECE YARISI CEP TELEFONU MESAJI İLE İLETİLDİ

 Geçtiğimiz Pazar gecesi saat 00:10 sıralarında işçilere gönderilen SMS ve WhatsApp mesajlarında, “İyi geceler arkadaşlar. Başkanımızın talimatı doğrultusunda yarından itibaren Meta-Su işçilerimizin görev yaptıkları birimlerde işbaşı yapmamaları, iş ve işlemlerin belediyemiz personelince yürütülmesi önemle rica olunur” ifadesi kullanıldı. Bir başka birim amirinin mesajında ise “Meta-Su bünyesinde çalışmakta olan personelimizin ikinci bir talimata kadar işbaşı yapmamaları konusunda bilgilendirilmiş bulunmaktayız” denildi. Buna karşın işçilerin iş akitleri henüz feshedilmedi.

İŞÇİLER HAK ARAYIŞINA BAŞLADI
Mağdur işçiler belediye önünde toplandı. Belediye-İş Sendikası Menemen İşçi Temsilcisi Beytullah Koçak, iki siyasi partinin çekişmesi ve anlaşmazlığı yüzünden işçilerin mağdur olduğunu belirterek, “İki siyasi pati arasındaki çekişmesinin ceremesini biz çekiyoruz. Arada işçiler eziliyor, mağdur ediliyor. İşçilerimizin günahı ne? İşçiye haksızlık, hukuksuzluk, vicdansızlık, ahlaksızlık yapılıyor. Söz konusu emekçi arkadaşlarımızın 15 Ocak'ta ödenmesi gereken maaşları yatırılmadı, 15 Şubat'ta da yatırılmayacağı açıklandı” dedi.

İŞÇİLERİ EYLEME GEÇİYOR
Sözcü'nün sorularını yanıtlayan Koçak, AKP yönetiminin işe gelmeden maaş almakta olan bankamatik personeli bulunduğu iddiasına, “Kime göre, neye göre bankamatik işçisi? Bunlar kimler, kaç kişiler? Belediye başkanı iddiasını ispat etsin” karşılığını verdi. Kademeli olarak eylem planları yaptıklarını belirten Koçak, “Hak arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Eğer emekçi arkadaşlarımızın işi iade edilmezse sendika olarak bütün belediye personelinin tamamen iş durdurma eylemi yapmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Kaynak: Gökmen Ulu/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ