Ana Sayfa
05 Mart 2018 ( 2735 izlenme )

TIMES'DAN AKP'YE AĞIR İTHAM: "SİYASİ RANT"

FT: "MÜLTECİLER SİYASİ RANT ARACI OLARAK KULLANIYOR"


İngiliz Financial Times (FT), 5 milyondan fazla Suriyeli'nin sığındığı Türkiye, Lübnan ve Ürdün'de mültecilere yönelik hoşnutsuzluğun arttığını ve bunun da siyasi söylemi etkilemeye başladığını yazdı.

FT'nin web sitesinde Ankara ve Beyrut mahreçleriyle yayımlanan "Komşuların iyi niyeti azaldıkça Suriyeli mülteciler baskı altında kalıyor" başlıklı haberde, Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeli mülteciyi kabul etmesinden dolayı uluslararası alanda övgü topladığını aktaran FT, bununla birlikte artık sosyal gerilimlerin yükselişe geçtiğini savundu ve şunları yazdı:

“HERKESİN ÖNÜNDE MÜLTECİLERE TÜRKİYE VATANDAŞLIĞI VERİLECEĞİNİ VAAT ETTİ ŞİMDİ İSE…”

"Kamuoyunun hoşnutsuzluğu, siyasi söylemi de şekillendiriyor. İki yıldan daha az bir zaman önce, (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan, herkesin önünde mültecilere Türkiye vatandaşlığı verileceğini vaat etti. Şimdi ise Türkiye'nin Afrin operasyonunun her ne kadar büyük bir çoğunluğu bu bölgeden gelmemiş olsa da mültecilerin geri dönmelerine olanak sağlamak için yapıldığını söylüyor."

"HALKTAN ŞİKAYET VAR"

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yaşayan ve AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir kadın, FT'ye yaptığı açıklamada, Suriyelilerin kabul edilmesini iktidarın 15 yılda yaptığı "en büyük hata" olarak nitelendirdi ve "Hükümet, bu insanları kabul ederek hata etti. Ülkelerine dönmeliler" dedi.

FT: LÜBNAN 20, ÜRDÜN 10, TÜRKİYE 30 MİLYAR DOLAR HARCADIĞINI SÖYLÜYOR

Gazete, her dört kişiden birinin Suriyeli olduğu Lübnan'ın mülteciler için 20, Ürdün'ün 10 ve Türkiye'nin de 30 milyar dolar harcadığını açıkladığını ifade etti.

FT'ye göre, insan hakları örgütleri hem Türkiye hem de Ürdün'de zorla sınır dışı uygulamasından dolayı kaygılarının giderek arttığını söylüyor.

kaynak:odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ