Yİ Parti dünyanın gözleri önünde gerçekleşen Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik zulmünü Türkiye'nin soykırım olarak tanıması için TBMM'ye önerge verdi. Kanada ve Hollanda'da Doğu Türkistan'da yaşananların soykırım olarak kabul edildiği hatırlatılan önergede, dünyadan art arda tepkiler gelirken Türkiye'deki sessizliğin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

‘SOYKIRIMA KARŞI TÜRKİYE NEDEN SESSİZ’
İYİ Parti Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı zulmün soykırım olarak tanınması için TBMM'ye önerge sundu. Önergede Kanada ve Hollanda Parlamentolarında Doğu Türkistan'da Çin'in Uygur Türkleri ve Müslüman kökenli uluslara yönelik faaliyetlerinin soykırım olarak kabul edildiği hatırlatıldı. Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman kökenli uluslara yönelik faaliyetlerine dünyadan art arda tepkiler gelirken Türkiye'deki sessizliğin kabul edilemez olduğunun vurgulandı.

‘MECLİS HAREKETE GEÇMELİ’
Önergede, "Doğu Türkistan'daki soydaş ve dindaşlarımızın yaşadıklarına karşı, dünya ülkelerinin devlet, hükümet ve parlamento seviyesinde resmi tepkileri art arda gelirken, isminin başında Türkiye olan Büyük Millet Meclisimizin sessiz kalması kabul edilemez. Bu hem milletimize hem tarihimize hem de Türk ve Müslüman Doğu Türkistan halkına karşı sorumluluğumuzdur" denildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ