Ana Sayfa
28 Şubat 2018 ( 6636 izlenme )

TARTIŞMA BÜYÜYOR... ALMANYA'DAN DİKKAT ÇEKİCİ TAVIR!..

Alman Dışişleri Bakanlığı: "Suriye'deki ateşkes Afrin'i de kapsıyor"


Alman Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler’in Suriye’de 30 günlük ateşkes kararının Afrin'i de kapsadığını açıkladı. Bakanlık adına açıklama yapan Sözcü, Türkiye’yi ateşkese bağlı kalmaya çağırdı.

ATEŞKES SURİYE'NİN TAMAMI İÇİN"

Syrien FSA Operation Olivenzweig Afrin (picture alliance/abaca/AA/H. Nasir)
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin hafta sonunda aldığı Suriye'nin tümü için 30 günlük ateşkes kararının Afrin'i de kapsadığını açıkladı. 

Sözcü, "BM Güvenlik Konseyi'nin kararı Suriye'nin bütününden bahsediyor ve Suriye'nin tamamı için 30 günlük bir ateşkes çağrısında bulunuyor" dedi.

"TÜRKİYE'YE DURUM BİLDİRİLDİ"

Bu kararın "bütün taraflar" için geçerli olduğunu ifade eden sözcü, Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter Lindner'in Türkiye'nin Berlin'deki büyükelçisi ile konuyu görüşerek Türk tarafına "BM kararı ile ilgili Almanya'nın görüşünü ilettiğini" belirtti.

Türkiye, BM'nin Suriye'deki 30 günlük ateşkes kararını olumlu karşılarken, Afrin'de YPG'ye yönelik "Zeytin Dalı Harekâtı"nın "terörle mücadele operasyonu" olduğunu, Türkiye'nin Suriye'de çatışan taraf olmadığını, dolayısıyla BM kararının bu operasyon için geçerli olmadığını savunuyor.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ