Yılmaz Özdil’in kısa sürede bir milyon okura ulaşan yeni kitabı Mustafa Kemal, Çinceye çevriliyor! Azerbaycan Türkçesi’ne ve Rusça’ya çevrilen muhteşem eserin, Çinli okurlarla da buluşması için Yilin Yayınevi ile sözleşme imzalandı.

MUSTAFA KEMAL ÇİN’DE

Kırmızı Kedi Yayınevi ile Feng Huang (Phoenix) Şirketler Grubu bünyesindeki Yilin Yayınevi arasında geçtiğimiz aylarda işbirliği anlaşması imzalanmıştı. İki yayınevi arasında imzalanan Mustafa Kemal ile ilgili telif anlaşmasıyla, Sözcü Gazetesinin usta yazarı Yılmaz Özdil'in büyük beğeni toplayan Mustafa Kemal isimli muhteşem eseri Çinceye çevrilecek.

Kırmızı Kedi Yayınevi yöneticisi Haluk Hepkon, Yılmaz Özdil'in Mustafa Kemal kitabının birçok dile çevrilmesi çalışmasının sürdüğünü kaydederek;

“MUSTAFA KEMAL'İN TANINMASINA ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

“Çin gibi önemli bir ülkede Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş, Türk devriminin önderi Mustafa Kemal'in tanınmasına çok büyük önem veriyoruz. Daha önce de Teas Press ile sözleşme imzalamış ve Mustafa Kemal kitabının Azerbaycan Türkçesi'ne ve Rusça'ya çevrileceğini duyurmuştuk. Kitabın tüm dünya dillerinde okunması için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

EMİN ÇÖLAŞAN ÇİN’İN ATATÜRK’E İLGİSİNİ YILLAR ÖNCE ANLATMIŞTI

İki yayınevi arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında Kırmızı Kedi Yayınevi'nin diğer yazarlarının eserleri de Çinceye çevrilecek. Bundan tam 14 yıl önce, Emin Çölaşan Hürriyet Gazetesindeki köşesinde şöyle demişti;

“Çinli profesörün konuşma metni ve ekindeki belgeler elime yeni geçti ve sizlerle paylaşmak istedim. Önce kongrede yaptığı konuşmayı özetliyorum:

‘Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk halkı tarafından sevilen ve saygı beslenen Türk büyüğü değil, aynı zamanda Çin halkının da saygı gösterdiği büyük devlet adamıdır. Ben 72 yaşındayım. Çocukluğumdan beri Çin halkına önderlik yapan Dr. Sun Yat Sen’i bildiğim gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük öncüsü olan Mustafa Kemal’i de biliyordum. “

‘ÇİN ATATÜRK’Ü TANIYOR’

“Çin’de Mustafa Kemal Atatürk’ü bilmeyen lise öğrencisi hemen hemen hiç yoktur. Çünkü bizim ülkemizde yıllardan beri lisede mecburi ders kitabı olarak okutulan ‘Yakınçağ ve Çağdaş Dünya Tarihi’ kitabı, Mustafa Kemal ve onun önderliğindeki Türk devrimini de içermektedir. Kitabın ilk sayfasında dört büyük adamın portresi bulunmaktadır. Bunlar arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün de askeri üniformalı renkli portresi vardır. (Ötekiler Lenin, Gandi ve Cengiz Han).”

‘ÇİN MUSTAFA KEMAL DEVRİMİNİ ÖĞRENİYOR’

“9 milyon 600 bin kilometrekare toprağı olan Çin Halk Cumhuriyeti, 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip ve birçok etnik grubu barındıran bir ülkedir. Ülkemizde 33 bin 200 lise ve bu liselerde 29 milyon 138 bin öğrenci bulunmaktadır. Başka bir deyişle, Çin’de her yıl bu sayıda genç insan Mustafa Kemal’i ve Türk devrimini öğreniyor ve algılıyor. Çin halkının büyük öndere ne kadar saygı gösterdiğini ve Türk devrimini ne kadar doğru değerlendirdiğini anladığınızı umuyorum.’

ÇÖLAŞAN: ‘MİLYONLARCA İNSAN ATATÜRK ÖĞRETİLİYOR’

“Prof. Dr. Hu Zhenhua konuşmasında daha sonra Çin’de yayınlanan çok sayıda Atatürk ve Türkiye kitaplarını anlatıyor. Atatürk Çin’de ders kitaplarında, milyonlarca insana öğretiliyor. Bizde ise bazılarının elinden gelse, onu sadece ders kitaplarından değil, beynimizden bile çıkaracaklar!

ÇİN DERS KİTABINDA ATATÜRK VAR

“Çinli ve Yabancı Tarihi Figürlerin Yorumları” (中外历史人物评说) adlı tarih kitabında, yalnızca Atatürk’ün değil, Batı’dan ve Doğu’dan birçok ünlü tarihi figürün yaşamı anlatılıyor. İlk bölümde Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatı kısaca anlatılıyor, 1. Dünya Savaşı ve Atatürk’ün sözlerinden bahsediliyor. Cumhuriyetin ilanına da yer verilen bölümde, Cumhuriyet sonrası yapılan devrimlerden bahsediliyor.

Laiklik ilkesi, harf devrimi, şapka devrimi, Atatürk’ün Kemal ismini nasıl aldığı, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi konulara da yer veren bölümün sonunda notlar ve öğrenciler için mini ödevler yer alıyor.

Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar geçen zamanda hayata geçirdiklerinden kısaca bahsedilen bölüm, onun ölümüyle basında geçen şu sözlerle tamamlanıyor: “Cumhuriyet, kurucusunu kaybetti. Türk halkı, eşsiz liderini kaybetti. İnsanlık, ulu evladını kaybetti.”

Kaynak: Sözcü/ Hürriyet/dogrulaorg

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ