28052 izlenme 03 Eylül 2021
Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın 1725 Aralık olaylarına ilişkin itirafları hakkında dönemin Başbakan yardımcısı olan Ali Babacan, açıklamalarda bulundu. Babacan, 'Malum arkadaşlar Yüce Divan'a gitmemek için sağı solu tehdit ettiler' diye konuştu.

BAYRAKTAR ‘HEPSİ DOĞRU’ DEMİŞTİ
AKP'li eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 1725 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile ilgili "Dosyada ne varsa kabul ediyorum, benim suçum. Telefondaki konuşmalar bana aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin hepsi bana aittir" ifadelerini kullanmıştı. Bayraktar'ın itirafı sonrasında dönemin Başbakan Yardımcısı olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan açıklamalarda bulundu.

BABACAN: ‘O DOSYALAR KAPATILDI, ÖRTÜLDÜ’

Babacan, "Bir siyasi hesap yapıldı, yani öyle olursa ne olur, böyle olursa ne olur gibi. Burada doğru olan ben o günlerde de açıkça savundum. Bu Yüce Divan nihayetinde bir mahkemedir, çünkü bakanlık görevini yapan insanlar, bakanlık göreviyle ilgili konularda normal mahkemelerde yargılanmıyor orada yargılanıyor" dedi.

‘DÜNYAYA BİZİ REZİL ETTTİLER’

Babacan, "Bir bakıma orası sadece bir yargılanma değil, hesap verme aynı zamanda aklanma mekanizmasıdır aynı zamanda. Kendine güvenen insanlar ‘veremeyeceğim bir hesap yoktur’ der hesabı verir, aklanır çıkar. Ama olmadı o gün bugündür de aradan neredeyse 8 yıl geçmiş halen gündemde. Baktık o dosyalar burada kapatıldı, örtüldü. New York’ta patladı tekrar. Halk Bankası davası dediğimiz dava bu 1725 Aralık olayı, başka bir şey değil. Türkiye orada da dünyaya rezil oldu"

‘MALUM ARKADAŞLAR, SAĞI SOLU TEHDİT ETTİLER’
“ Sadece partiye değil memlekete de olan oluyor. Bir de bu arkadaşlar Yüce Divan’a gönderilmedi değil mi? Bu toplumun vicdanında da bir iz bıraktı. Önce Soruşturma Komisyonu kuruldu. (9’u iktidar partisi, 6’sı muhalefetten) O dönem Soruşturma Komisyonu’na üye olan arkadaşlarla konuştuk tek tek. Hepsinin yolsuzluk olduğuna dair güçlü ve olumsuz kanaatleri vardı. Daha sonra iş hukuki değerlendirmeden yavaş yavaş döndü siyasi bir değerlendirmeye ve bir siyasi hesap başladı. Ve o malum arkadaşlar sağı solu tehdit ettiler. Yakarız da yıkarız da… Ve iş döndü dolaştı hukuki mecradan çıktı bir siyasi hatta düştü.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ