18872 izlenme 29 Temmuz 2018
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Temmuz'da çıktığı Afrika ziyaretinin üçüncü gününde Zambiya'yada temaslarda bulundu. Erdoğan, bu ülkedeki heyetler arası görüşmede bir konuşma yaptı.

ERDOĞAN KONUŞTU, BAKAN UYUDU

Erdoğan canlı yayında konuşurken yanı başında oturan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın uyuduğu anlar kameralara yansıdı. Başı sık sık öne düşen Albayrak, ara ara uyanarak konuşmayı dinlemeye çalıştı.

ZAMBİYA ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki temaslarının ardından özel uçak 'TUR' ile TSİ 12.45'te Lusaka Kenneth Kaunde Havalimanı'na geldi. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, uçaktan inişlerinde Zambiya Cumhurbaşkanı Lungu ve eşi Esther Lungu tarafından karşılandı. Karşılamada Zambiya Dışişleri Bakanı Joseph Malanji, diğer bakanlar, Zambiya'nın Ankara Büyükelçisi Joseph Chilengi, Türkiye'nin Lusaka Büyükelçisi Şebnem İncesu ve büyükelçilik personeli de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ile MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de Lusaka'ya geldi. Erdoğan'ın Zambiya'da yaptığı açıklamalarından satır başları şöyle:

'ZAMBİYA'YA DOĞRUDAN UÇUŞLAR BAŞLAYACAK'


“Zambiya'yı dost bir ülke ve siyasi bir ortak olarak görüyoruz. Zambiya Ulusal Meclisi'nde bir dostluk grubunun oluşturulmasını özellikle bekliyoruz. Parlamentolar arası ilişkilerimizi sağlam bir çerçevede ilerletebiliriz. Ticari ilişkilerimize ivme kazandırmak amacıyla çabalarımızı sürdürmeliyiz. 7. Ulusal Kalkınma Planı Çerçevesinde öncelik verdiğimiz alanlarda iş birliğini ilerletebiliriz. Aralık başı gibi Zambiya uçuşlarını başlatacağız. Bu Zambiya'nın turizmde bir patlama yapmasını sağlayabilir. Türkiye ile Zambiya'nın işbirliği potansiyeli yüksektir. Tarım teknolojisi konusunda işbirliği için kararlı adımlar atabiliriz.”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ